Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Գեղարքունիքի ամենաշատ տուժած բնակավայրում՝ Սոթքում, վերանորոգումներն սկսվել են. բնակիչների 80%-ից ավելի վերադարձել են իրենց բնակավայր 10/11/2022   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական սեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով ամենաշատ տուժած բնակավայրը Սոթքն է: «Փաստինֆո»-ին այս մասին ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը:
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Սոթքում 148 տուն է վնասվել, որից 7-ը ամբողջությամբ վերականգնելու կարիք ունի, մնացած բնակարաններն էլ միջին և ցածր վնասներ են կրել, որոնք այս պահի դրությամբ սկսվել են վերականգնվել
«Այն բնակարանները, որոնք միջին և ցածր չափի վնասներ են կրել, դրանց նորոգումը կավարտվի մինչև ձմեռ, մնացածի մասով Քաղաքաշինության կոմիտեի հետ ենք աշխատում, փորձում ենք լուծման տարբերակներ գտնել, եթե հանկարծ մինչև ձմեռ չհասցնենք, բնակարաների կարիք լինի, այդ հարցը կկարգավորենք, գոնե ժամանակավոր կեցության հարցը կլուծենք, մինչև ամբողջությամբ վերանորոգվեն բնակարանները»,-ասաց մարզպետը:
Կարեն Սարգսյանը նաև հայտնեց, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Սոթքից տեղահանված բնակիչների 80%-ից ավելի վերադարձել են իրենց բնակավայր:
21:06 08/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում զոհվել է պայմանագրային սպա Արորիկ Հովհաննիսյանը
11:21 07/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր առավոտից՝ ժամը 9:00-ից մինչ այժմ որոշակի դադարներով թշնամին կրակում է Կուտականի հայկական դիրքերի ուղղությամբ. Թովմասյան

В самом пострадавшем от азербайджанской агрессии армянском селе приступили к ремонту домов, более 80% жителей Сотка уже вернулись в свои дома 10/11/2022   14:42  |  Лента новостей
Больше всех от сентябрьской агрессии Азербайджана пострадало село Сотк Гегаркуникской области Армении. Об этом сообщил в беседе с "ФактИнфо" губернатор Гегаркуника Карен Саркисян.
В результате азербайджанской агрессии в Сотке повреждены 148 домов, семь из которых нуждаются в капитальном восстановлении. Остальные дома получили средние и небольшие повреждения, их уже начали ремонтировать.
Он отметил, что ремонт упомянутых домов планируется завершить до зимы. "Что касается остальных, то ведется работа с Комитетом по градостроительству для поиска решений. Если мы вдруг до зимы не успеем завершить и возникнет проблема с жильем, мы этот вопрос урегулируем, хотя бы решим вопрос с временным жильем до завершения ремонта домов", - сказал губернатор.
Карен Саркисян также сообщил, что более 80% жителей Сотка, которые были вынуждены покинуть свои дома из-за азербайджанской агрессии, уже вернулись в село.