Հայ ազգն այսօր գտնվում է ճակատագրական փուլում, պետք է խոսենք մեր քաղաքական պատասխանատուների հետ. Արամ Ա Կաթողիկոս 10/11/2022 13:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Հակառակ քաղաքական տարակարծության՝ հայ ազգը կոչված է իր ինքնությունը պահել կենսունակ և իր միասնականությունը պահել ամուր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ուրուգվայի «Ռադիո Արաքս»-ի տնօրեն Դիեգո Կարամանուկյանի հետ զրույցում այս մասին ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը:
«Մենք փոքր ազգ ենք, պատմության ընթացքում շատ բան ենք կորցրել՝ նույնիսկ հայրենիք, պետականություն, սակայն մենք չենք կորցրել մեր ինքնությունը, մեր պատկանելիությունը: Եվ մեր ինքնության, և մեր պատկանելիության տարրերը մեր հոգևոր, բարոյական, ազգային, մշակութային արժեքներն են ու ավանդությունները: Մենք կոչված ենք մեր հայրերի ավանդություններին ամուր կառչած մնալ»,- ընդգծել է Արամ Ա կաթողիկոսը:
Անթիլիասում Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի խոսքով՝ հայ ազգն այսօր գտնվում է ժամանակակից պատմության մեջ ամենավտանգավոր և ճակատագրական փուլում:
«Այս տագնապների դեմ հիմնականը և առաջնահերթը մեր ժողովրդի միասնականությունն է: Եթե նայենք մեր պատմությանը, մեր ժողովրդի ամենաճակատագրական պահերին՝ իրար թշնամի նախարարները կողք կողքի են կանգնել և պաշտպանել հայրենիքը և ազգը, օրինակ՝ Վարդանանց պատերազմի ժամանակ»,- նշել է Արամ Ա-ն:
Արամ Ա-ն շեշտել է, որ ինքը պատրաստ է իր ներկայությամբ երաշխավորել հայ ժողովրդի միասնակությունը:
«Այս գծով ես միշտ իմ պատրաստակամություն հայտնել եմ՝ թե անձնական խոսակցության ճանապարհով, թե հրապարակային ճանապարհով: Այս վերջին շրջանում խորհրդակցություններ են եղել( խոսքը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Հայաստանի և Արցախի նախկին նախագահների հանդիպման մասին է- խմբ.), երկու վեհափառ հայրապետների միջև մնայուն խորհրդակցություն կա այս գծով և այդ խորհրդակցությունները պետք է շարունակվեն. պետք է մեր քաղաքական պատասխանատուների հետ խոսենք, մեր տեսակետները դառնան ավելի հստակ: Մանավանդ հասարակական մոտեցումը ձևավորելու իմաստով կարևոր են այս խորհրդակցությունները քաղաքական պատասխատուների հետ, նաև ընդդիմադիրների հետ: Կարծում եմ, որ այս հարցում կարևոր դեր ունեն Արցախի և սփյուռքի ղեկավարները»,- շեշտել է Արամ Ա-ն:

Католикос Арам I призывает к единству в самое судьбоносное для армянской нации время 10/11/2022   14:05  |  Лента новостей
Несмотря на политические разногласия, армянская нация должен сохранить свою идентичность и крепкое единство. Об этом, как сообщает «Арменпресс», в беседе с директором уругвайского «Радио Аракс» журналистом Диего Караманукяном говорил Католикос Великого Дома Киликийского Арам I.
«Мы маленький народ, мы многое потеряли в течение истории, даже нашу Родину, государственность, но мы не потеряли свою идентичность, свою принадлежность. Элементами нашей идентичности и принадлежности являются наши духовные, нравственные, национальные, культурные ценности и традиции. Мы призваны придерживаться традиций наших отцов», - подчеркнул Католикос Арам I.
По словам Арама I, армянская нация в настоящее время находится на самом опасном и судьбоносном этапе современной истории.
«Главное и первоначальное в противостоянии этим бедам - единство нашего народа. Если мы обратимся к нашей истории, то увидим, что в самые судьбоносные моменты для нашего народа, даже враждующие между собой нахарары становились плечом к плечу и защищали нашу Родину и народ, как было во время Аварайрской битвы», - сказал Арам I.
Арам I подчеркнул, что он готов своим присутствием гарантировать единство армянского народа.
«Я всегда выражал свою готовность в этом вопросе, как в частных беседах, так и публично. Недавно были проведены обсуждения (речь идет о встрече Католикоса всех армян Гарегина II и бывших президентов Армении и Арцаха – прим. ред.), есть постоянные консультации между двумя патриархами и эти консультации будут продолжены. Нам следует поговорить с нашими политическими лидерами, чтобы прояснить все. Эти консультации с политическими лицами, а также с оппозиционными партиями особенно важны в смысле формирования общественного мнения. Я думаю, что важную роль в этом вопросе имеют и лидеры Арцаха и Диаспоры», - подчеркнул Арам I.