Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից. ԵԽԽՎ պատգամավորը ցնցված է Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններից 10/11/2022 15:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Շվեդիայի պատվիրակ Բորիանա Աբերգը Ադրբեջանին կոչ է արել դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ շվեդ պատգամավոր Բորիանա Աբերգն Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների մասին է խոսել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների, նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման վերաբերյալ հարցերի քննարկման շրջանակում:
«Օրեր առաջ հայ ռազմագերի կնոջ սարսափելի մահապատժի մի տեսանյութ ստացա։ Ինձ դեռ հետապնդում են այդ դաժան տեսարանները, անմարդկային դաժանությունը: Դա միակ տեսանյութը չէ, որտեղ նման սարսափելի հանցագործություն է տեղի ունենում»,-նշել է Աբերգը:
Պատգամավորը հավելել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայից ի վեր սոցցանցերում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից բազմաթիվ տեսանյութեր են հրապարակվել: «Այս տեսանյութերը ցույց են տալիս ռազմական հանցագործություններ, հայ ռազմագերիների սպանության սարսափելի տեսարաններ, հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց խոշտանգումներ և դիերի պղծում»,-ասել է ԵԽԽՎ պատգամավորը:
Ըստ Աբերգի՝ միջազգային հանրության արձագանքը եղել է միանշանակ: «Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,-հավելել է պատգամավորը:
ԵԽԽՎ պատգամավորի կարծիքով՝ իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է մնալ շատ լարված և տագնապալի։ «Մենք ունենք իրավիճակ, երբ այս կազմակերպության մի անդամ պետությունը հարձակվում է անդամ մեկ այլ պետության վրա: Մեր կողմից ցանկացած անտեղյակություն նոր բռնությունների, նոր վայրագությունների հնարավորություն կտա: Սեպտեմբերի 13-ին մենք ականատես եղանք Հայաստանի դեմ ագրեսիայի, որը հանգեցրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացման, սարսափելի տառապանքների, երկու կողմից մարդկային կորուստների և Հայաստանում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների լայնածավալ ոչնչացման»,-նշել է նա:
Ապա պատգամավորը հիշեցրել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, Արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի խոսքերը. փաստն այն է, որ Ադրբեջանը ռմբակոծել և օկուպացրել է Հայաստանի տարածքի մի մասը, և ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս բերվեն:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և վերադառնալ դիրքեր, որոնք զբաղեցնում էին մինչ այս էսկալացիան։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դադարեցնել ցանկացած գործողություն, որը կարող է էլ ավելի սրել առանց այն էլ սարսափելի իրավիճակը»,-նշել է պատգամավորը:

ВС Азербайджана должны покинуть территорию Армении: депутата ПАСЕ шокировали военные преступления Баку 10/11/2022   15:39  |  Лента новостей
На Парламентской ассамблее Совета Европы делегат от Швеции Бориана Аберг призвала Азербайджан вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении. Как сообщает «Арменпресс», на пленарном заседании осенней сессии ПАСЕ в рамках обсуждения военных действий между Арменией и Азербайджаном, а также нападений Азербайджана на гражданские инфраструктуры Армении о военных преступлениях Азербайджана рассказала шведский депутат Бориана Аберг.
«Несколько дней назад я получила видеозапись страшной казни военнопленной армянки. Меня до сих пор преследуют эти жестокие сцены, эта нечеловеческая жестокость. Это не единственная видеозапись с такими ужасными преступлениями», - сказала Бориана Аберг.
Депутат добавила, что после широкомасштабной военной агрессии против территориальной целостности Армении со стороны вооруженных сил Азербайджана азербайджанскими пользователями в социальных сетях было опубликовано множество подобных видеороликов. «В них демонстрируются военные преступления, страшные сцены убийств армянских военнопленных, пытки армянских военнослужащих, в том числе и женщин, осквернение тел погибших», - заявила депутат ПАСЕ.
По словам Борианы Аберг, реакция международного сообщества была однозначной. «Наша позиция определенна: виновные в военных преступлениях должны быть привлечены к ответственности», - заключила депутат.
По ее словам, ситуация на Южном Кавказе продолжает оставаться очень напряженной и тревожной. «У нас сложилась ситуация, при которой одно государство-член этой организации нападает на другое государство-член. Любое бездействие с нашей стороны приведет к новому насилию, к новым злодеяниям. 13 сентября мы стали свидетелями агрессии против Армении, которая привела к оккупации суверенных территорий Армении, ужасным страданиям, гибели людей с обеих сторон и крупномасштабному разрушению гражданских инфраструктур в Армении», - сказала она.
Депутата напомнила о заявлении вице-председателя Еврокомиссии, Верховного представителя по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, согласно которому факт в том, что Азербайджан разбомбил и оккупировал часть территории Армении, и азербайджанские силы должны быть выведены.
«Мы призываем Азербайджан вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении и вернуться на позиции, которые занимали до этой эскалации. Мы призываем Азербайджан прекратить любые действия, которые могут еще больше усугубить и без того ужасную ситуацию», - отметила депутат.