ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին 10/11/2022   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին։ Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման հետևանքները՝ անդրադառնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ ու շարունակվող խախտումներին։ Իր խոսքում Պաշտպանը ներկայացրել է հայ զինծառայողների, մասնավորապես կանանց նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված խոշտանգումների, անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունքի դեպքերը, ինչպես նաև փոխանցել է Պաշտպանի հաստատության կողմից այս փաստերն ամրագրող ոչ հրապարակային զեկույցը։
Իր խոսքում պարոն Ռոքվոյը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության կողմից իրականցվող աշխատանքները և հայտնել պատրաստակամություն շարունակելու համագործակցությունը։
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն։
18:23 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է ֆրանսիացի պաշտոնատար անձանց, լրագրողների ու իրավաբանների պատվիրակությանը
12:53 07/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութից հետո Ադրբեջանի դատախազությունը խոսում էր սադրիչների մասին. Ադրբեջանը գործ է հարուցում միջազգային հանրության աչքերին շղարշ ստեղծելու համար. ՄԻՊ
12:16 07/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի մասին մեզ պատմել են վերադարձած գերիներից գրեթե բոլորը. ՄԻՊ

Омбудсмен Армении представила французскому сопредседателю МГ ОБСЕ последствия недавней агрессии Азербайджана 10/11/2022 14:25 | Лента новостей
Омбудсмен Армении Кристине Григорян 10 октября встретилась с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Брисом Рокфо.
Как сообщает офиса Защитника прав человека, в ходе встречи Кристине Григорян представила последствия нападения вооруженных сил Азербайджана на Армению, коснувшись грубых и продолжающихся нарушений международного гуманитарного права и прав человека.
Омбудсмен представила случаи пыток, учиненных азербайджанскими ВС над армянскими военнослужащими, в частности, женщинами, а также бесчеловечного и унижающего достоинство обращения. Омбудсмен также передала непубличный доклад, в котором задокументированы все эти факты.
В свою очередь Брис Рокфо отметил важность проводимой офисом омбудсмена работы и выразил готовность к продолжению сотрудничества.