Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունները Մինսկի խմբի ու ՄԱԿ անդամներին կոչ են անում ճանաչել Արցախի անկախությունը 10/07/2022   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները տարածել են հայտարարություն  ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի ՌԴ-ին վերամիավորման մասին, որտեղ ասված է.
«Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության ճանաչումը և դրան հաջորդած 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ին վերոհիշյալ երկրամասերի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի վերամիավորումը ՌԴ-ին՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները արձանագրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 1991թ. իրավական առումով անթերի իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, ժողովրդավարության սկզբունքներին և այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան:
. Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանը ճանաչել էր որպես անկախ պետություն  ԽՍՀՄ ներքին օրենսդրությամբ որոշված սահմաններում: Ըստ այդ օրենսդրության՝ Ադրբեջանի անկախության ձեռք բերման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը տվյալ երկրի հետ որևէ առնչություն չուներ, այլապես նա չէր ընդգրկվի ՄԱԿ-ի կազմում, ուստի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ:
.Ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրության առաջին հոդվածում ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքը և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2010թ. հուլիսի 22-ի վճիռը, ըստ որի միջազգային իրավունքը չի արգելում այնպիսի անկախության հռչակումը, ինչպիսին Կոսովոյում էր, ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և ՄԱԿ անդամ մյուս 190 պետություններին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, դրանով իսկ ի չիք դարձնելով նրա բնակչության առջև ծառացած գոյաբանական լրջագույն սպառնալիքները»։
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ»
«Միասնական hայրենիք»
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն»
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն»
16:54 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Արցախը փրկելու համար պետք է շատ արագ գործել. Արցախի ԱԺ պատգամավոր
13:03 21/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼաչինի միջանցքի անվտանգությունն ամբողջությամբ գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո. Անդրեյ Վոլկով
14:04 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԺ քաղաքական ուժերին հավաստիացրել են, որ օրակարգում չկա որևէ փաստաթուղթ, որը կարող է վնաս բերել Արցախին ու Հայաստանին:
13:56 19/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարները ՀՀ կատարած այցի արդյունքները կամփոփեն մամուլի ասուլիսով
14:13 07/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության պայմանագիր» կնքվելու դեպքում պետք է արձանագրվի, որ այն չի շոշափում Արցախի կարգավիճակի հարցը. Արցախի ԱԺ պատգամավոր
13:40 06/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ պատգամավորները ՀՀ գլխավոր դատախազին միջնորդություն են ներկայացրել՝ վերանայելու Միքայել Արզումանյանի խափանման միջոցը
21:04 27/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈղջունելով Մինսկ-ի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների օկուպացված տարածք չայցելելը՝ ևս մեկ անգամ համոզվում ենք, որ հակամարտությունը ավարտված չէ ․ Արցախի ԱԺ նախագահ
16:13 27/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանները մերժել են Ադրբեջանի հրավերը այցելելու Շուշի. Արցախցի պատգամավորի արձագանքը
18:17 26/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ նախագահն աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
16:31 29/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ-ում հյուրընկալել են Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին և փորձագետների

Парламент Арцаха призвал Россию, США, Францию и остальных членов ООН признать независимость НКР 10/07/2022 17:05 | Лента новостей
Фракции Национального Собрания республики Арцах выступили с заявлением относительно присоединения ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областей к РФ. В заявлении, которое приводит пресс-служба парламента Арцаха, говорится:
"Учитывая признание Российской Федерацией независимости Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики и последовавшее за этим присоединение вышеуказанных территорий, а также Херсонской и Запорожской областей к РФ 30-го сентября 2022 года, фракции НС Республики Арцах констатируют, что Нагорно-Карабахская Республика в правовом аспекте в 1991 году безукоризненно реализовала свое право на самоопределение в соответствии с нормами международного права, принципами демократии и действовавшим тогда законодательством СССР. Международное сообщество признало Азербайджан как независимое государство в границах, определенных внутренним законодательством СССР. Согласно этому законодательству, в момент обретения Азербайджаном независимости Нагорный Карабах не имел никакой причастности к этой стране, в противном случае она не вошла бы в состав ООН, следовательно, территориальная целостность Азербайджана не имеет никакого отношения к НКР.
Принимая закрепленный в первой статье Устава ООН принцип равноправия и самоопределения народов и заключение Международного суда ООН от 22-го июля 2010 года о соответствии одностороннего провозглашения независимости Косово нормам международного права, фракции НС Республики Арцах призывают страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Российскую Федерацию, Соединенные Штаты Америки, Францию, и остальные 190 стран-членов ООН признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, нейтрализовав тем самым серьезнейшую угрозу для существования ее населения".
Заявление подписали фракции "Свободная Родина-ОГА", "Единая Родина", "Справедливость", «Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн"», "Демократическая партия Арцаха".