Ադրբեջանի հոսպիտալում առանց ցավազրկման վիրահատել, ներքին կարեր են դրել գերության մեջ գտնվող վիրավոր հայ զինծառայողներին. ՄԻՊ 10/07/2022 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի հոսպիտալում առանց ցավազրկման վիրահատել, ներքին կարեր են դրել գերության մեջ գտնվող վիրավոր հայ զինծառայողներին։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտնեց ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը։
«Անգամ զինվորական հոսպիտալում, երբ անձը գտնվել է բժշկական խնամքի ներքո, իր նկատմամբ եղել է վատ վերաբերմունք, որը դրսևորվել է մի քանի ձևերով, օրինակ՝ առանց ցավազրկելու միջամտություններ կատարելն այն դեպքերում, երբ պետք է կատարել ցավազրկումով՝ վիրահատություն, վերքերը կարելու, բուժման պրոցեսի միջամտություններն են, որոնք բժշկական պրոտոկոլներով ենթակա են ցավազրկման»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ վատ վերաբերմունք է եղել նաև վերբալ հոգեբանական ճնշումների տեսքով։

Омбудсмен Армении рассказала шокирующие подробности бесчеловечного обращения с пленными в азербайджанском госпитале 10/07/2022 13:45 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Кристине Григорян сообщила шокирующие подробности бесчеловечного обращения с армянскими пленными в азербайджанском госпитале.
Григорян рассказала, что армянским военнослужащим в азербайджанском госпитале без анестезии проводили операции, накладывали внутренние швы.
“Даже с человеком, нуждающимся в медицинском уходе, в азербайджанском военном госпитале обращались плохо. Это выражалось, например, в проведении операций, наложении швов, лечебных процедур без обезболивания в условиях, когда все эти вмешательства по медицинским протоколам предусматривают применение анестезии”, - сказал Кристине Григорян на пресс-конференции в пятницу.
Омбудсмен Армении добавила, что плохое обращение проявлялось также в виде вербального психологического давления.