Ֆրանսիան ուս ուսի հայ ժողովրդի կողքին է. Քեթրին Կոլոնա 10/06/2022   17:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի զինված ներխուժումները և Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքին հարվածներ հասցնելը ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտում են։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ֆրանսիայի   Սենատում հայտարարել է Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնան:
Նրա խոսքով` Ֆրանսիան ուս ուսի կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին:
«Մեր պատմությունները կապված են այն պահից, երբ մեր երկիրը փախստականներ ընդունեց 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո: Մենք համերաշխություն ենք  ցուցաբերում հայ ժողովրդի հետ և կշարունակենք  դա անել մինչև կհասնենք  հակամարտության բանակցված, խաղաղ լուծման»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան ակտիվ ջանքեր է գործադրում հայ գերիների, ռազմագերիների ազատ արձակման համար:
«Ես կարող եմ ձեզ տեղեկացնել, որ նրանցից 17-ը երեկ ազատ են արձակվել Ադրբեջանի կողմից»,-ընդգծել է Կոլոնան՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան Եվրամիության հետ միասին ներգրավված է երկու երկրների միջև երկխոսության գործընթացում, որը շարունակվում է:
«Նախագահ Մակրոնը վաղը կշարունակի այն իր մի շարք եվրոպացի գործընկերների հետ, քանի որ խաղաղությանն ու միջազգային իրավունքին հավատարիմ է»,-նշել է նախարարը:

Франция стоит плечом к плечу с армянским народом - Кэтрин Колонна 10/06/2022 17:40 | Лента новостей
Вторжения ВС Азербайджана и нанесение ударов по международно признанной территории Армении являются нарушением Устава ООН. Об этом, как передает "Арменпресс", в Сенате Франции заявила министр иностранных дел и Европы Кэтрин Колонна.
По ее словам, Франция стоит плечом к плечу с армянским народом. "Наши истории связаны с того момента, как наша страна приняла армянских беженцев, спасшихся от Геноцида 1915 года. Мы проявляем солидарность к армянскому народу и будем это делать до тех пор, пока не достигнем мирного решения конфликта путем переговоров», - сказала она.
Она отметила, что Франция прилагает активные усилия для освобождения армянских пленных и военнопленных.
"Могу сообщить, что 17 из них Азербайджан освободил вчера", - подчеркнула Кэтрин Колонна, добавив, что Франция вместе с Евросоюзом вовлечена в процесс диалога между двумя странами, который продолжается.
"Президент Макрон завтра продолжит его со своими европейскими партнерами, поскольку он привержен делу мира и международному праву", - отметила министр.