«ՔՊ»-ն Կարեն Անդրեասյանին և Երանուհի Թումանյանցին ընտրեց ԲԴԽ անդամներ՝ միաձայն 10/06/2022 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարեն Անդրեասյանը և Երանուհի Թումանյանցն ընտրվեցին ԲԴԽ անդամներ։ ԱԺ 107 պատգամավորներից քվեարկությունը մասնակցել են 67-ը։ Թե՛ Կարեն Անդրեասյանը, թե՛ Երանուհի Թումանյանցն ընտրվել են միաձայն՝ 67 կողմ ձայնով։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն արտահերթ նիստի ընթացքում քննարկել է ԲԴՊ գիտնական-անդամների թեկնածուների ընտրության հարցը։ Թեկնածուները, որոնք առաջադրվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից, երկուսն են՝ ՀՀ արդարադատության արդեն նախկին նախարար Կարեն Անդրեասյանը և նրա տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը։
Ի դեպ, Երանուհի Թումանյանցի թեկնածությունը խնդրահարույց է համարվում, քանի որ օրենքով սահմանված կարգի համաձայն՝ ԲԴԽ գիտնական անդամ կարող է լինել առնվազն 15 տարվա մասնագիտական փորձ ունեցող իրավաբան գիտնականը, մինչդեռ, Թումանյանցի մասնագիտական ստաժը բավարար չէ։ Մասնավորապես, Թումանյանցի կենսագրության մեջ նշված է, թե աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 2006 թվականից: Երանուհի Թումանյանցն աշխատել է ՄԻՊ-ում 2006-2016թթ. որպես ՄԻՊ աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանի քարտուղարուհի, իսկ քարտուղարուհու աշխատանքը մասնագիտական ստաժ չի կարող համարվել: Փոխնախարարի մասնագիտական գործունեությունը պետք է հաշվարկել միայն 2008 թվականից:

Правящая фракция Армении избрала двух членов Высшего судебного совета 10/06/2022 16:53 | Лента новостей
Экс-министр юстиции Армении Карен Андреасян и его бывший заместитель Ерануи Туманянц избраны парламентом членами Высшего судебного совета Армении
В голосовании приняли участие 67 из 107 депутатов.Все 67 депутатов единогласно поддержали кандидатуры Карена Андреасяна и Ерануи Туманянц. В голосовании не участвовали оппозиционные блоки "Армения" и "Честь имею", которые бойкотируют заседания парламента.
Отметим, что кандидатура Ерануи Туманянц вызывает ряд вопросов. Дело в том, что в соответствии с порядком, установленным законом, ученым-членом ВСС может быть ученый-юрист как минимум с 15-летним стажем работы. Между тем профессионального стажа Туманянц недостаточно. В частности, в биографии Туманянц указано, что ее трудовая деятельность началась с 2006 года. Ерануи Туманянц в 2066-2016 гг. работала секретарем руководителя аппарата омбудсмена Ваге Степаняна, а работа секретаря не может быть засчитана в профессиональный стаж.