Օրենսդիրը արտահերթ նիստով ԲԴԽ անդամ է ընտրում. ուղիղ 10/06/2022   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է ԲԴԽ գիտնական անդամի թեկնածուների ընտրության հարցը։ Թեկնածուները, որոնք առաջադրվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից, երկուսն են՝ ՀՀ արդարադատության արդեն նախկին նախարար Կարեն Անդրեասյանը և նրա տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այժմ թեկնածուներից Կարեն Անդրեասյանին ներկայացնում է պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
Ի դեպ, Երանուհի Թումանյանցի թեկնածությունը խնդրահարույց է համարվում, քանի որ օրենքով սահմանված կարգի համաձայն՝ ԲԴԽ գիտնական անդամ կարող է լինել առնվազն 15 տարվա մասնագիտական փորձ ունեցող իրավաբան գիտնականը, մինչդեռ, Թումանյանցի մասնագիտական ստաժը բավարար չէ։ Մասնավորապես, Թումանյանցի կենսագրության մեջ նշված է, թե աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 2006 թվականից: Երանուհի Թումանյանցն աշխատել է ՄԻՊ-ում 2006-2016թթ. որպես ՄԻՊ աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանի քարտուղարուհի, իսկ քարտուղարուհու աշխատանքը մասնագիտական ստաժ չի կարող համարվել:
Փոխնախարարի մասնագիտական գործունեությունը պետք է հաշվարկել միայն 2008 թվականից:
10:30 06/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովն արտահերթ նիստ կանցկացնի ԲԴԽ անդամների ընտրության հարցով
09:49 06/10/2022  |  ՄամուլԽառն են, շատ խառն են․ «Փաստ»
11:59 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի նախագիծը
12:49 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվում է ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարաձգել եւս վեց ամսով
10:16 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է ԱԺ հերթական քառօրյան.ընդդիմությունը շարունակում է բոյկոտել նիստերը. Ուղիղ
20:02 26/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՔՊ»-ն ԲԴԽ անդամի պաշտոնում առաջացած թափուր տեղերի համար թեկնածուներ է առաջադրել Կարեն Անդրեասյանին և Երանուհի Թումանյանցին

Парламент Армении выбирает члена Высшего судебного совета 10/06/2022 12:37 | Лента новостей
Парламент Армении на внеочередном заседании в четверг обсуждает вопрос об избрании членов Высшего судебного совета.
Правящая фракция НС "Гражданский договор" выдвинула на вакантные должности членов Высшего судебного совета кандидатуры Карена Андреасяна и Ерануи Туманянц.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", в эти минуты кандидата в члены ВСС Карена Андреасяна представляет депутат Владимир Варданян.
Отметим, что кандидатура Ерануи Туманянц вызывает ряд вопросов. Дело в том, что в соответствии с порядком, установленным законом, ученым-членом ВСС может быть ученый-юрист как минимум с 15-летним стажем работы. Между тем профессионального стажа Туманянц недостаточно. В частности, в биографии Туманянц указано, что ее трудовая деятельность началась с 2006 года. Ерануи Туманянц в 2066-2016 гг. работала секретарем руководителя аппарата омбудсмена Ваге Степаняна, а работа секретаря не может быть засчитана в профессиональный стаж.