Գլխավոր դատախազը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցությունը զարգացնելու օրակարգը 10/05/2022 10:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են դատախազությունից։
Դեսպանը շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին ժողովրդավարական զարգացումների համատեքստում կարևոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ ԱՄՆ կառավարությունը միտված է ընդլայնելու առկա համագործակցությունը Հայաստանի գլխավոր դատախազութան հետ:
Աննա Վարդապետյանը կարևորել է ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպումը՝ նշելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցող երկրի գործընկերների հետ համագործակցության օրակարգը զարգացնելու պատրաստակամություն ունի: Այդ համատեքստում ընդգծվել է դեսպանության ներդրումը Հայաստանի դատախազների մասնագիտական որակավորման զարգացման գործընթացում:
Դեսպանի խնդրանքով, գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները, դրանք են՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի զարգացումն ու պատերազմական հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացումը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է. «Ժողովրդավարական արժեքներն ու մարդու իրավունքները կրկին կանգնած են մարտահրավերների առաջ, և դրանց դիմակայելու Հայաստանի ջանքերին օգնության պետք է հասնեն այդ արժեքները կրող պետությունները՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի»: Այս առումով Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից հասցեական արվող հայտարարությունները՝ վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումն այն մասին, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժը պետք է անհապաղ դուրս բերվի, հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն և պետք է պահպանվի հրադադարը:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը և դեսպան Թրեյսին քննարկել են նաև օրակարգային այլ հարցեր:

“Демократические ценности и права человека оказались под угрозой ": генпрокурор Армении встретилась с послом США 10/05/2022   11:09  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла делегацию во главе с послом США в РА Линн Трейси.
Как сообщили в пресс-службе генпрокуратуры, коснувшись ситуации, создавшейся вследствие широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, Анна Вардапетян отметила, что демократические ценности и права человека оказались под угрозой, и для противостояния этим вызовам страна рассчитывает на помощь стран-носителей этих ценностей в лице США.
В этом плане Анна Вардапетян высоко оценила адресные заявления США, подтвердив позицию Армении, согласно которой азербайджанские вооруженные силы должны покинуть суверенную территорию республики, а пленные должны быть возвращены, а также должен соблюдаться режим прекращения огня.
Входе встречи Вардапетян и Трейси обсудили также вопросы развития сотрудничества.
Ранее Вардапетян встретилась с российским послом. В ходе встречи генпрокурор Армении представила последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Армении 13 сентября, подчеркнув необходимость немедленного вывода азербайджанских ВС, возвращения армянских военнопленных и безусловного соблюдения режима прекращения огня. Генпрокурор также рассказала о военных преступлениях, совершенных вооруженными силами Азербайджана, в частности, убийствах армянских военнопленных, случаях пыток армянских военнослужащих, в том числе женщин. Она подчеркнула необходимость привлечения к ответственности лиц и организаторов вопиющих военных преступлений, совершенных в этот и предыдущие периоды.
В свою очередь Копыркин отметил, что Россия прилагает все усилия для решения поднятых вопросов, добавив, что обеспечение безопасности Армении является одним из приоритетов Российской Федерации.