Տեղի է ունեցել Միրզոյան-Բլինքեն-Բայրամով հեռախոսազրույցը 10/04/2022   23:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը: Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
22:33 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությունը պետք է ոչ թե ֆեյքաֆաբրիկա բուծի, այլ՝ ֆինանսավորի ուղեղային կենտրոններին․ Աթանեսյան
21:07 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն իր առաջարկներով ապացուցեր իր ագրեսոր լինելը. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)
16:49 02/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր դժբախտությունների հիմքում ընկած է երկրի կառավարման իսպառ բացակայությունը. Սենոր Հասրաթյան
15:15 02/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ ու իմ ընկերների ու հայրենասեր մարդկանց համար սա քաղաքականություն չի, այլ լինել -չլինելու հարց՝ Հայրենիքի հարց է․ Թերեզա Մխիթարյան
14:36 02/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղություն մարդու ու գազանի միջև չի լինում․ Արման Յարալյան
21:18 27/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉավուշօղլու հայտարարած «լավությունները», որոնք փորձում են վաճառել Հայաստանին (տեսանյութ)

Состоялся телефонный разговор Мирзояна, Блинкена и Байрамова 10/05/2022   09:29  |  Лента новостей
4 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, беседа состоялась по инициативе американской стороны.
Стороны представили свои мнения относительно встречи в Женеве 2 октября.
Арарат Мирзоян подтвердил необходимость вывода азербайджанских ВС с суверенной территории РА, скорейшего возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и безоговорочного сохранения режима прекращения огня. Была подчеркнута недопустимость решения проблем посредством применения силы или угрозы силой.
В контексте предотвращения новых агрессий была подчеркнута важность внедрения международных механизмов по мониторингу и контролю пограничной ситуации.
В ходе телефонного разговора собеседники обменялись мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном и создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Была достигнута договоренность продолжить обсуждения, направленные на установление стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
16:32 23/09/2022  |  Лента новостейВ офисе Мгера Григоряна прокомментировали сообщения о встрече с вице-премьером Азербайджана