Ինչ է ուզում Ռուսաստանը.ՀԺ-ն նոր հոդված է հրապարակել 10/04/2022   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկակական ժամանակ»-ը նոր հոդված է հրապարակել՝ «Ինչ է ուզում Ռուսաստանը․ ի գիտություն Վեհափառ հայրապետի, երեք նախագահների և փորձագիտական հանրության» խորագրով.
«Մեր տարածաշրջանում Ռուսաստանի ցանկությունները տեղավորվում են նրա գլոբալ ցանկությունների շղթայի մեջ և Հայաստանն ու Ղարաբաղը նրա այդ ցանկությունների շղթայի մի օղակն են։
Ռուսաստանը Հայաստանից համարյա ուզում է այն, ինչ ուզում է Ուկրաինյայից, որ այն դառնա «Ռուսաստան-Բելառուս» միութենական պետության կամ Ռուսաստանի մաս։ Ու եթե Ուկրաինյայի դեպքում նման արդյունքի համար ՌԴ-ն օգտագործում է ռուսական և գուցե բելառուսական զորքերը, Հայաստանի դեպքում օգտագործում է Ադրբեջանի և որոշ չափով էլ ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական զորքերը։
Գործողությունների իմաստը հետևյալն է՝ ցույց տալ Հայաստանի անվտանգային խոցելիությունը, որպեսզի վերջինս րոպե առաջ դիմի «Ռուսաստան-Բելառուս» միութենական պետության մաս դառնալու համար։ Այս տրամաբանությունը զարգացնելու քայլերը Ադրբեջանի ագրեսիվությունն է, ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական զորքի իներտությունը, Ռուսաստանի քաղաքական իներտությունը և Հայաստանին զենքի մատակարարման պարտավորությունները չկատարելը։ Վերջին գործիքի կիրառումը պատահական չէ և օգտագործվել է նաև նախկինում, զորօրինակ՝ 2016-ի պատերազմից առաջ և հետո։ Հայաստանը պետք է հնարավորինս խոցելի լինի, որ հնարավորինս պինդ գրկի Ռուսաստանին։
Ղարաբաղի պարագան ևս մտնում է այս տրամաբանության մեջ, որոշակի տարբերությամբ։ Ռուսաստանին պետք է ԼՂ հարցի չլուծում, այսինքն, որ ԼՂ հարցը լինի չլուծված, որպես ազդեցության լծակ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի վրա։ Այս ցանկությունն է եղել ԼՂ հակամարտության գոտում տասնամյակներ հաստատված ստատուս քվոյի անկյունաքարը և այս անկյունաքարի վրա հիմնվելով է հնարավոր եղել բանակցությունները անվերջ շարունակելու Հայաստանի քաղաքականությունը։ Սա շարունակվել է մինչև 2011 թվականը, որից այսկողմ քայլ-քայլ Ռուսաստանը հանգել է ստատուս քվոյի փոփոխության անհրաժեշտությանը։
Այս եզրակացությանը ՌԴ-ն եկել է ոչ թե այն պատճառով, որ այլևս ուզում է ԼՂ հարցի կարգավորում, այլ որովհետև սկսել է հասկանալ, որ չի կարողանում պահել ստատուս քվոն։ Առանցքային պատճառներից մեկը Թուրքիայի աճող դերն է և Արևմուտքի հետ ՌԴ այլևս անշրջելի բախման ժամանակ Թուրքիայի շատ թե քիչ հավասարակշռված դիրքորոշման կարևորությունը Ռուսաստանի համար։ Այստեղ է պետք փնտրել 44-օրյա պատերազմի պատճառը։
Նաև այն, որ Արևմուտքի հետ կանխատեսելի կամ պլանավորվող բախման պայմաններում, երբ ակնհայտորեն արևմտյան տրանսպորտային ուղիները պիտի փակվեին, կամ առնվազն կասկածի տակ հայտնվեին, Ռուսաստանի համար չափազանց կարևոր էր Դարդանելի և Բոսֆորի նեղուցների՝ իր համար շատ թե քիչ բնականոն գործունեությունն ապահովելը (հակառակ դեպքում Սև ծովը ՌԴ-ի համար կդառնար սովորական մի լիճ), ինչպես նաև Թուրքիայի միջոցով դեպի Արևմուտք ցամաքային կապի ապահովումը։
ՌԴ-Վրաստան-Թուրքիա երթուղին նոր ցամաքային հոսքերի խնդիրը չէր լուծի․ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի կոնֆլիկտների պատճառով դրանցով անցնող ճանապարհները չէին բացվելու։ Իսկ Վերին Լարսը դեռ մինչև ուկրաինական կոնֆլիկտը աշխատում էր ծանրաբեռնված։
Եվ հետևաբար՝ այս հարցի արդյունավետ լուծման միջոցը Հայաստան-Ադրբեջան առանցքի օգտագործումն էր լինելու։
Այս է պատճառը, որ ԼՂ հարցի Լավրովյան պլանը նախատեսում էր հարավային շրջանների հանձնում Ադրբեջանին, որ Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու և ավտոճանապարհների երթուղին ազատվեր խոչընդոտներից։
Այս իմաստով՝ չնայած հրապարակային հայտարարություններին, Ռուսաստանը ՀՀ տարածքով միջանցքի հիմնական շահառուն է, որովհետև թե Ադրբեջանը, թե Թուրքիան, թե Ռուսաստանն ուզում են, որ ՀՀ տարածքով լինի միջանցք՝ ՌԴ վերահսկողության ներքո։ Էականը վերջին գործոնն է, որովհետև ավտոճանապարհ Իրանի տարածքով էլ կա։ Երկաթուղի՝ Իրանով էլ կարելի է կառուցել։
Ուկրաինայում գործերի ոչ այնքան հաջող ընթացքը ըստ էության ավելի է սրել 2011-ից հետո հաստատված այն վիճակը, որ Ռուսաստանը դժվարանում է հիմա արդեն 2020 թվականից հետո հաստատված ստատուս քվոյի երաշխավորը լինել․ Խծաբերդն ու Փառուխը դրա վառ վկայությունն են։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի դերը ավելի է մեծացել և հիմա Ադրբեջանը կարող է դառնալ ՌԴ-ից ԵՄ գազի և նավթի արտահանման հարթակ»։
Ընդ որում՝ հոդվածն անանուն է, եւ ստորագրված «Հավաստի աղբյուրի» կողմից։
Հոդվածն ամբողջությամբ՝ սկզբնաղբյուր կայքում։
20:07 03/10/2022  |  ՔաղաքականԿարող էր չէ՞ Փաշինյանը այդ տեղեկությունը «Perfect TV»-ով կամ «Ալեն նյուզ» -ով տարածել, բայց հատուկ դրել է մի ռեսուրսի մեջ, որ բոլորը հասկանան՝ իր հրապարակածն է. Վիգեն Հակոբյան
14:59 03/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀանգամանքները հուշում են, որ մենք գործ ունենք ոչ թե Հավաստի Աղբյուրի հետ, այլ՝ Մեխի Գլխի.Լևոն Զուրաբյանը՝ՀԺ-ի հրապարակած հոդվածի մասին

“Чего хочет Россия?” - семейная газета Пашиняна опубликовала новую статью 10/04/2022 14:03 | Лента новостей
Принадлежащая семье Никола Пашиняна издание “Айкакан жаманак” со ссылкой на достоверный источник опубликовала новую статью под заголовком “Чего хочет Россия? К сведению Католикоса всех армян, трех президентов и экспертного сообщества”. Статью публикуем ниже:
“Желания России в нашем регионе вписываются в цепь ее глобальных устремлений, а Армения и Арцах (Нагорный Карабах) являются одним из звеньев этой цепи ее желаний.
Россия хочет от Армении почти того же, чего добивается от Украины, в частности, чтобы она стала частью Союзного государства “Россия-Беларусь” или России. Если в случае с Украиной для достижения такого результата РФ использует российские и, возможно, белорусские войска, то в случае с Арменией она использует ВС Азербайджана и в какой-то мере дислоцированные в Армении российские войска.
Смысл действий заключается в следующем: обнажить уязвимость безопасности Армении, чтобы последняя подала заявку на вхождение в состав Союзного государства “Россия-Беларусь”. Шаги для развития этой логики - агрессивность Азербайджана, инертность российских войск, дислоцированных в Армении, политическая инертность России, невыполнение обязательств по поставкам вооружений в Армению.
Задействование последнего средства не случайно: оно применялось и ранее, например, до и после войны 2016 года. Армения должна быть максимально уязвимой, и тогда она будет как можно крепче держаться за Россию.
Случай с Нагорным Карабахом тоже умещается в эту логику, с некоторыми отличиями: России нужна неурегулированность нагорно-карабахского вопроса в качестве рычага воздействия и на Армению, и на Азербайджан. Это стремление было краеугольным камнем сохранявшегося на протяжении десятилетий статус-кво в зоне нагорно-карабахского конфликта, и политика Армении по бесконечному продолжению переговоров была возможна с опорой на этот краеугольный камень. Так продолжалось до 2011 года, начиная с которого Россия шаг за шагом пришла к заключению о необходимости изменения статус-кво.
Россия пришла к такому выводу не из-за возникшего желания урегулировать нагорно-карабахский вопрос, а по той причине, что стала понимать, что не может поддерживать статус-кво. Одной из ключевых причин стала растущая роль Турции и значение для России более или менее взвешенной позиции Анкары в ходе уже необратимого противостояния РФ с Западом. Причину 44-дневной войны следует искать тут.
Кроме того, в условиях прогнозируемого или планируемого конфликта с Западом, когда очевидно, что западные транспортные пути должны были быть закрыты или по крайней мере поставлены под сомнение, для России было чрезвычайно важно обеспечить более или менее нормальное функционирование проливов Босфор и Дарданеллы (иначе Черное море для России стало бы озером), а также сухопутную связь с Западом через Турцию.
Маршрут Россия-Грузия-Турция не решил бы проблемы новых сухопутных потоков: из-за конфликтов в Абхазии и Южной Осетии открытия дорог, проходящих через них, не предвиделось. А Верхний Ларс работал еще до украинского конфликта работал с чрезмерной нагрузкой.
Посему эффективным способом решения этого вопроса должно было стать использование оси Армения-Азербайджан. Именно поэтому план Лаврова по нагорно-карабахскому вопросу предусматривал сдачу южных районов Азербайджану, чтобы освободить железнодорожное сообщение и автотрассу Ордубад-Мегри-Горадиз от препятствий.
В этом смысле, несмотря на публичные заявления, Россия является основным бенефициаром коридора через территорию Армении, потому что и Азербайджан, и Турция, и Россия хотят, чтобы коридор через территорию Армении находился под контролем РФ. Последний фактор является существенным, поскольку и через территорию Ирана пролегает автомобильная дорога. Железную дорогу тоже можно проложить через Иран.
Не очень удачный ход дел в Украине существенно обострил сложившееся с 2011 года положение дел, при котором России сложно быть гарантом установившегося уже после 2020 года статус-кво. Хцаберд и Парух - яркое тому свидетельство.
Роль Турции и Азербайджана еще более возросла, и теперь Азербайджан может стать площадкой для экспорта газа и нефти из России в ЕС.