Միրզոյանը Բայրամովի հետ ժնեւում քննարկել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման հարցը 10/03/2022   09:15  |  Քաղաքական
Արարատ Միրզոյանը Բայրամովի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին նշվում է ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
«Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից, իսկ հանցագործները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Դրական է գնահատվել երկուստեք ըմբռնումը, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիները պիտի ապաշրջափակվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո», - նշվում է պաշտոնապես տարածված հաղորդագրության մեջ։

Мирзоян обсудил с Байрамовым создание механизма обсуждений между Степанакертом и Баку 10/03/2022   09:41  |  Политика
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на встрече с главой азербайджанского МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым подтвердил позицию армянской стороны относительно вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения. Об этом "ФактИнфо" стало известно из заявление МИД Армении.
Встреча Мирзояна и Байрамова прошла 2 октября в Женеве.
"Мирзоян подтвердил позицию армянской стороны относительно вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения и немедленного освобождения всех армянских военнопленных.  Отмечена важность внедрения международных механизмов контроля за пограничной обстановкой", - говорится в заявлении.
Глава МИД Армении подчеркнул, что военные преступления, совершенные вооруженными силами Азербайджана, должны удостоиться четкой оценки международных инстанций, а преступники должны быть привлечены к ответственности..
"Стороны обменялись мнениями по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, обеспечению прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха, в том числе путем создания механизма обсуждений между Степанакертом и Баку", - говорится в заявлении.
Отмечается, что положительно было оценено взаимное понимание того, что региональные транспортные пути должны быть разблокированы под суверенитетом и юрисдикцией стран.