Վերին Շորժայի բլրակում հայ զինվորների մարմիններ կան, սակայն հակառակորդը թույլ չի տալիս աճյունները հանել. ԳՇ պետի տեղակալը հաստատեց 09/29/2022   19:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ձեր հարցադրումը միանշանակ ճիշտ է։ Մենք թողել ենք միայն այն դիրքերը, որտեղ մեր զինակից ընկերները զոհվել են։ Այսօր մենք իսկապես գիտենք, որ դիակներ ունենք մեր ընկերների, ինչը մեր ամենացավոտ տեղն է։ Հայրենիքին կյանքը տված զինծառայողը պետք է զինվորին վայել հանձնվի հողին։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դիվանագիտական կորպուսի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանը՝ անդրադառնալով անհետ կորած զինծառայողների ծնողների ահազանգերին, որ Վերին Շորժայի դիրքերից մեկի բլրակում զինծառայողների մարմիններ կան, սակայն ՊՆ-ն դեռ մարմինները դուրս չի բերել։
«Այն պայմաններում, որ Ադրբեջանը խոստացավ, նույնիսկ, հայտարարել էր իբրև հումանիտար զինադադար, ինչը նախատեսում է վիրավորների և աճյունների դուրսբերում, մեր փորձերին՝ դուրս բերելու մեր զոհված ընկերների աճյունները, հակառակորդի կողմից ընդհատվեցին կրակի ուժեղ ազդեցությամբ և հայտարարությամբ, որ ադրբեջանական կողմը կվերացնի մեր զոհված զինծառայողների մարմինները»,- նշեց Մարտիկյանը՝ հավելելով, որ գիտեն այն մարմինների տեղը, որոնք անմիջական դիրքերում են, անմիջական դիրքերի մոտակայքում են, բայց, ցավոք սրտի, դիրքերը զբաղեցված են ադրբեջանցիների կողմից։
15:48 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները ժամանել են Գեղարքունիքի մարզ

Азербайджан препятствует выводу тел погибших армянских военнослужащих– замглвы ГШ Армении 09/30/2022   00:04  |  Лента новостей
Азербайджан препятствует выводу тел армянских военнослужащих, погибших у одной из позиций, расположенных на холме над селом Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении.  Об этом заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении генерал-майор Аракел Мартикян на вчерашней встрече с аккредитованными в Армении послами в Гегаркунике.
"Мы оставили только те позиции, на которых пали наши товарищи по оружию. На сегодняшний день мы знаем, где находятся тела наших боевых товарищей, а также сколько их. Это самое прискорбное для нас. Военнослужащий, отдавший жизнь за Родину, должен быть предан земле с воинскими почестями", - заявил генерал.
Он отметил, что  Азербайджан обещал даже объявить о якобы гуманитарном перемирии, что подразумевает вывод раненых и тел погибших.
"Наши попытки забрать останки наших боевых товарищей были встречены шквальным огнем противника и заявлением, что азербайджанская сторона вернет тела наших военнослужащих. Мы знаем, что тела расположены непосредственно близ позиций, но, к сожалению, позиции заняты азербайджанцами", - сказал заместитель начальника ГШ.