Կութ գյուղի անմիջապես գլխավերեւում թշնամին նստած է արդեն 17 օր. ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անիվները վառում ու գլորում են անտառները 09/29/2022   18:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները Կութում ծանոթացել են ադրբեջանական վերջին հարձակման հետեւանքներին։ Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը՝ Կութից։
Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի անմիջապես գլխավերեւում թշնամին նստած է արդեն 17 օր։ Գյուղի դիմացի անտառները մինչեւ հիմա մխում են։ Գյուղացիների խոսքով' ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անիվները վառում ու գլորում են անտառները։
Գյուղապետարանի շենքը, չնայած ադրբեջանական զգալիորեն վնասվել էր, պատուհաններն ամբողջությամբ ջարդված են, այդուհանդերձ լքված չէ։ Կութեցիների մի մասն արդեն տուն է վերադարձել։ Բնակիչները, սակայն, պնդում են' Կութում ապրելն անվտանգ չի լինի այնքան ժամանակ, քանի թշնամին չի հեռացվել հարակից բարձունքներից, իսկ ինքնակամ հեռանալու հույս գրեթե ոչ մեկը չունի։ Կութեցիների հույսը հայ զինվորն է, որին, ինչպես նշեց բնակիչներից մեկը, զենք ու կրակելու հրաման պետք է տալ, ուրիշ ոչինչ։
Կութում վնասվել է նաեւ բուժկետը, 2 բնակչի օժանդակ կառույց, 1 ավտոմեքեն,2 անասնագոմ 12 տուն։
15:48 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները ժամանել են Գեղարքունիքի մարզ
17:56 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ օրում 27 արկ է ընկել գյուղ. գրեթե բոլորը տներից 5-10 մետր հեռավորության վրա են ընկել. Ջաղացաձորի վարչական ղեկավար
17:00 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով վիրավորում ստացած և ստացիոնարում բուժվող քաղաքացիական անձանցից մեկը մահացել է.ՀՀ ԱՆ

Представители аккредитованных в Армении дипмиссий ознакомились в селе Кут с последствиями азербайджанской агрессии 09/29/2022   18:26  |  Лента новостей
Представители аккредитованных в Армении дипмиссий в селе Кут Гегаркуникской области РА ознакомились с последствиями последней агрессии Азербайджана. Об этом сообщает корреспондент “ФактИнфо” из Кута.
Уже 17 дней, как враг находится прямо над селом Кут. Расположенные напротив села леса до сих пор дымятся. По словам местных жителей, азербайджанские подразделения поджигают шины и скатывают с высоты горящие колеса в сторону лесных массивов.
Несмотря на то, что здание сельской администрации серьезно повреждено, окна разбиты, тем не менее оно не пустует. Часть жителей села Кут уже вернулись в свои дома. Местные жители, однако, утверждают, что жить в селе Кут будет небезопасно до тех пор, пока враг не покинет прилегающие высоты. При этом почти нет никакой надежды, что они добровольно уйдут.  Жители Кута уповают только на армянского воина, которому, как отметил один из жителей, нужно дать оружие и приказ стрелять.