Ադրբեջանի նմանօրինակ սադրանքը նպատակ ունի ձախողելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը. ԱԳՆ 09/29/2022   09:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հերթական սադրանքը, որը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ սեպտեմբերի 13-ի մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի շարունակությունն է, բացահայտ արհամարհանք է միջազգային հանրության և ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների կողմից հնչեցված կոչերին՝ պահպանելու ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմը։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ապօրինաբար գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, ականանետերի և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի երեք զոհ։
Ադրբեջանական այս հերթական սադրանքն արձանագրելով ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է.
«Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հերթական սադրանքը, որը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ սեպտեմբերի 13-ի մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի շարունակությունն է, բացահայտ արհամարհանք է միջազգային հանրության և ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների կողմից հնչեցված կոչերին՝ պահպանելու ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմը։ Սա վերահաստատում է հայկական կողմի ահազանգերն առ այն, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է շարունակել ուժի կիրառման ու առավելապաշտական իր քաղաքականությունը։
Ավելին, Ադրբեջանի նմանօրինակ սադրանքը նպատակ ունի ձախողելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որի կազմակերպման շուրջ քննարկումներ են ընթանում։
Ստեղծված իրավիճակում հորդորում ենք միջազգային հանրությանը գործուն քայլերի իրականացմամբ ու համապատասխան մեխանիզմների գործարկմամբ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա՝ հրադադարի ռեժիմը խստագույնս պահպանելու, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերը դուրս բերելու և նոր ագրեսիաները կանխելու համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ կանոնադրությամբ սահմանված բոլոր միջոցներով շարունակելու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»:
00:15 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղեկությունները թե ադրբեջանցիները Ջերմուկից ու Իշխանասարից հետ են քաշվել` կեղծ են․ Դավիթ Թորոսյան
23:10 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը Ճապոնիայում ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի մանրամասները
22:11 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայկական կողմն ունի 3 զոհ.ՊՆ
21:11 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու կողմն ունի տուժածներ
20:35 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին կրակոցները շարունակվում են, զոհեր չունենք. Դավիթ Թորոսյան
14:41 25/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով 7600 մարդ հարկադրված լքել է իր տունը․ ՀՀ կառավարություն

МИД Армении: очередная провокация Азербайджана – явное пренебрежение к призывам международного сообщества и членам Совбеза ООН 09/29/2022   09:18  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с нарушением режима прекращения огня Азербайджаном. В заявлении говорится:
"28 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана, незаконно находящиеся на суверенной территории Республики Армения, с применением минометов и крупнокалиберного оружия, в очередной раз грубо нарушив режим прекращения огня, открыли стрельбу в восточном направлении армяно-азербайджанской границы, в результате чего с армянской стороны есть трое погибших.
Предпринятая Азербайджаном очередная провокация, которая является продолжением начатой 13 сентября широкомасштабной агрессии против территориальной целостности Армении- явное пренебрежение прозвучавшим призывам международного сообщества и государств-членов Совета Безопасности ООН сохранять достигнутый режим прекращения огня. Это подтверждает опасения армянской стороны о том, что Азербайджан намеревается продолжать применение силы и вести свою максималистскую политику.
Более того, подобная провокация Азербайджана преследует цель сорвать встречу министров иностранных дел двух стран, организация которой обсуждается.
В сложившейся ситуации призываем международное сообщество оказать давление на военно-политическое руководство Азербайджана, предприняв действенные шаги и применив соответствующие механизмы для строгого соблюдения режима прекращения огня, вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения и предотвращения новых агрессий.
Республика Армения будет и впредь защищать свой суверенитет и территориальную целостность всеми средствами, предусмотренными Уставом ООН".