Նիկոս Դենդիաս.Հունաստանը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու Հայաստանի առաջ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը 09/27/2022 17:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Դենդիասի այցը Երևան և նշել հայ-հունական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ փոխգործակցությանը: Միաժամանակ, ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Նյու Յորքում կայացած Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման կարևորությունը՝ մարտահրավերներին համատեղ դիմագրավելու, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովեու, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով հարաբերություններն ընդլայնելու առումով: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները կկրեն ինտենսիվ բնույթ:
Նիկոս Դենդիասը նշել է, որ Հունաստանը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը: Նա նշել է, որ Նյու Յորքում կայացած եռակողմ հանդիպումը եղել է արդյունավետ ու քննարկումներն այդ ձևաչափով կրելու են շարունակական բնույթ: Հունաստանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ հույն և հայ-ժողովուրդներին միմյանց է կապում դարավոր բարեկամությունը և իրենք հանձնառու են երկկողմ փոխգործակցությունը բարձրացնել նոր մակարդակի:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման և նոր ագրեսիա թույլ չտալու առումով ընդգծել է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Վարչապետը նաև անդրադարձել է տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումներին:
Նիկոս Դենդիասը հավելել է, որ Հունաստանը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու ժողովրդավարական ու եղբայրական Հայաստանի առաջ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը:

Дендиас: Греция приложит все усилия, чтобы способствовать преодолению стоящих перед демократической и братской Арменией вызовов. 09/28/2022   00:02  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян накануне принял делегацию во главе с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Дендиаса в Ереван и отметил важность динамичного развития армяно-греческих отношений. Никол Пашинян выразил уверенность, что этот визит придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству. В то же время глава правительства Армении подчеркнул важность состоявшейся в Нью-Йорке трехсторонней встречи министров иностранных дел Армении, Греции и Кипра с точки зрения совместного противостояния вызовам, обеспечения стабильности и мира в регионе, а также расширения отношений в различных направлениях. Премьер-министр выразил надежду, что взаимные визиты на высоком уровне будут носить интенсивный характер.
Никос Дендиас отметил, что Греция также придает большое значение последовательному развитию многосторонних отношений с Арменией. Он подчеркнул, что состоявшаяся в Нью-Йорке трехсторонняя встреча была эффективной и обсуждения в таком формате будут носить продолжительный характер. По словам министра иностранных дел Греции, греческий и армянский народы связывает многовековая дружба, и стороны привержены поднятию двустороннего сотрудничества на новый уровень.
Собеседники обменялись мнениями о происходящих на Южном Кавказе процессах. Премьер-министр Пашинян подробно представил последствия агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении. Глава правительства подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества в плане вывода азербайджанских подразделений с территории Республики Армения и предотвращения новой агрессии. Премьер-министр коснулся также позиций Армении по разблокированию транспортных инфраструктур в регионе и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
Никос Дендиас добавил, что Греция приложит все усилия, чтобы способствовать преодолению вызовов, стоящих перед демократической и братской Арменией.