Իրանի հետ համատեղ զորավարժությունների անցկացումն ու որոշակի պայմանագրային բազան ամենամեծ զսպող հանգամանքը կարող էր լինել Ադրբեջանի համար. Քոչարյան 09/28/2022 12:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս երկու տարվա ընթացքում առնվազն մի երկու զորավարժություն պետք է անցկացնեինք Իրանի հետ հենց Սյունիքում։ Որոշ պայմանագրային բազա պետք է ստեղծվեր Իրանի հետ այս ընթացքում, և դա ամենամեծ զսպող հանգամանքը կլիներ Ադրբեջանի համար։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին քիչ առաջ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Հայաստանի ամենաթույլ տեղը Սյունիքն է. սա այն տարածքն է, որի նկատմամբ շատ մեծ հետաքրքրություն ունեն Ադրբեջանն և Թուրքիան։ Հարց՝ բացի Հայաստանից, է՞լ ում համար է Սյունիքը կարևոր. իհարկե Իրանի։ Դժվա՞ր է հասկանալ, որ եթե մենք ուզում ենք պետություն ունենալ, պետք է աշխատենք նրանց հետ, ովքեր բացի հորդորներից, կարող են գործնական քայլերի դիմել՝ զուտ շահերի համադրությամբ պայամնավորված։ Եվ դա Իրանն է։ Իրանն այն երկիրը չէ, ում կարելի է կանգնեցնել մատ թափ տալով, եթե ինքը ազգային շահ է հետապնդում»,-ասաց Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահը շեշտեց, որ իրանական կողմի հետ նման խոսակցություններ եղել են դեռևս 2021թ. մայիսին, բայց հայկական կողմը այդ թեման սառեցրել է։ Ամեն դեպքում, ըստ Քոչարյանի, հիմա էլ ուշ չէ Իրանի հետ ակտիվ համագործակցութուն սկսելու համար։
«Մենք պետք է որոշ վճռական քայլերի գնանք՝ գիատկցելով, որ պետք է համոզել ՌԴ-ին և մեր անվտանգային համակարգը նոր կոմպոնենտներով համալրել։ Ես համոզված եմ, որ դա հնարավոր է։ Այսօր ՌԴ-ն Իրանի հետ ակտիվորեն ջեմացնում է իր հարաբերությունները։ Միգուցե եռակողմ ֆորմատ ձևավորել, քանի որ շահերի համընկնում կա։ Սա այն դեպքն է, որ պետք է ավելի համարձակ լինել և՛ ներսի, և՛ դրսի հետ հարաբերություններում»,-նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահը և հավելեց, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը ևս մեկ հիմարություն կլիներ, քանի որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կնքված մի շարք պայմանագրեր շատ կարևոր են զենք-զինամթերք ձեռք բերելու համար։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ երեկ հիմնական ուղղությունները, որոնց վրա պետք է կենտրոնանալ այսօր, հետևյալներն են՝ հանրային կոնսոլիդացիա, բանակ և անվտանգային ճարտարապետության համալրում։

Военные учения и договорная база с Ираном стали бы самым мощным фактором, сдерживающим Азербайджан - Кочарян 09/28/2022 14:08 | Лента новостей
Армения должна была провести по меньшей мере два учения с Ираном в Сюнике за последние два года, заявил второй президент РА Роберт Кочарян на пресс-конференции в среду.
По его словам, следовало создать определенную договорную базу с Ираном, и это стало бы самым мощным фактором, сдерживающим Азербайджан.
“Самым слабым место Армении является Сюник. Это та территория, которая больше всех интересует Азербайджан и Турцию. Для кого еще важен Сюник, кроме Армении? Конечно, для Ирана. Если мы хотим иметь государство, то мы должны работать с теми, кто, помимо призывов, может предпринять действенные шаги сугубо ввиду совпадения интересов. И это Иран. Иран – это не та страна, которую можно остановить, пригрозив пальцем, если он преследует национальный интерес”, - сказал Кочарян.
Второй президент Армении подчеркнул, что разговоры с иранской стороной велись еще в мае 2021 года, но армянская сторона заморозила эту тему. В любом случае, по словам Кочаряна, еще не поздно для начала активного сотрудничества с Ираном.
“Мы должны пойти на определенные решительные шаги, осознавая, что нужно уговорить РФ и оснастить нашу систему безопасности новыми компонентами. Я убежден, что это возможно. Сегодня РФ активизирует отношения с Ираном. Может, удастся сформировать трехсторонний формат ввиду совпадения интересов. Это тот случай, когда нужно быть более смелым…”, - отметил второй президент РА. Он считает, что выход из ОДКБ был бы еще одной глупостью, поскольку заключенные в рамках организации договора очень важны для закупки оружия и боеприпасов.
Роберт Кочарян указа три основных направления, на которых сегодня следует сконцентрировать свое внимание: общественная консолидация, армия и архитектура безопасности.