ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը Ստրասբուրգում հանդիպել է ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ 09/27/2022 13:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմից։
Հանդիպման ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի վրա սկսված ադրբեջանական հարձակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, շրջակա միջավայրին հասցված վնասների, միջազգային մարդու իրավունքներով և հումանիտար իրավունքով արգելված այլ արարքների վերաբերյալ փաստարկված տեղեկատվությունը։
Գրիգորյանը խոսել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների ու զոհված զինծառայողների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների ու դրանք ծնող պատճառների՝ ադրբեջանական պետության կողմից վարվող էթնիկ հայատյացության համակարգային քաղաքականության մասին։
Նշված բոլոր փաստերն ամփոփվել են սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որը անձամբ փոխանցել է Գլխավոր քարտուղարին:
Պաշտպանը, ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացրել է իր գործունեության առաջնահերթությունները, որի շրջանակում բարձր է գնահատել համագործակցությունն ինչպես ԵԽ երևանյան գրասենյակի, այնպես էլ` ԵԽ մասնագիտացված կառույցների և Գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի հետ:
Գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Պաշտպանի գործունեությունը, շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության և զեկույցի համար: Գլխավոր քարտուղարը հստակ ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձնելու անհրաժեշտությունը և վերահաստատել իր հանձնառությունը՝ շարունակելու ջանքերն այս ուղղությամբ:
Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ իրականացվող ծրագրային ուղղություններին և ընդգծել շարունակական աջակցության տրամադրման ԵԽ պատրաստակամությունը, այդ թվում ԵԽ-Հայաստան ԳԾ-ի շրջանակներում:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը ընդգծել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատի իրականացմանն իր աջակցությունը:

Генсек СЕ подчеркнула необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных 09/27/2022   17:20  |  Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Кристине Григорян в рамках рабочего визита в Страсбург встретилась с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
Как сообщили в офисе омбудсмена, в ходе встречи Кристине Григорян представила задокументированную информацию об ущербе, нанесенном гражданскому населению, объектам гражданской инфраструктуры,  окружающей среде и других запрещенных международными правами человека и гуманитарным правом действиях, совершенных Азербайджаном при нападении на Армению 13 сентября.
Кристине Григорян рассказала о преступлениях, совершенных азербайджанскими военнослужащими в отношении армянских военнопленных и надругательствах над телами погибших военнослужащих, о систематической политике этнической армянофобии, проводимой азербайджанским государством.
Все указанные факты были обобщены в опубликованном 16 сентября внеочередном докладе Защитника прав человека, который она лично вручила генеральному секретарю СЕ.
Среди прочих вопросов омбудсмен представила приоритеты своей деятельности, в рамках которой высоко оценила сотрудничество как с ереванским офисом СЕ, так и со специализированными структурами СЕ и офисом генерального секретаря.
Генсек высоко оценила деятельность омбудсмена, поблагодарила за плодотворное сотрудничество и за доклад. Генсек  подчеркнула необходимость возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, и подтвердила свою приверженность продолжению усилий в этом направлении.
Она также коснулась программ, реализуемых с Арменией, и подчеркнула готовность СЕ оказывать постоянную поддержку, в том числе и в рамках программы СЕ-Армения.