Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 17։30-ի հատվածում զանգ է թողել, հետ ենք զանգել, բայց արդեն անհասանելի էր. անհետ կորածի ծնող 09/26/2022   15:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 12-ի՝ լույս 13-ի գիշերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակումից հետո բազմաթիվ ծնողներ առայսօր որևէ տեղեկություն չունեն իրենց ծառայող որդիներ մասին։ Պաշտպանական գերատեսչությունը ևս մինչև հիմա որևէ տեղեկություն չի հաղորդել ոչ նրանց գտնվելու վայրի և ոչ էլ կարգավիճակի մասին։ ՊՆ-ից իրենց զավակների մասին ինֆորմացիա տրամադրելու, որոնողական աշխատանքներ կատարելու պահանջով մի խումբ ծնողներ այսօր պաշտպանական գերատեսչությունում էին։
Անահիտ Ասատրյանը (անուն-ազգանունը փոխված է) որդուց վերջին անգամ զանգ ստացել է սեպտեմբերի 13-ին՝ երեկոյան 17 ։30-ի հատվածում։
«Զանգ թողեց, հայրը հետ զանգեց, էլ չպատասխանեց, արդեն անհասանելի էր։ Իր հետ դիրքում եղած տղաների պատմելով՝ մարտ են վարել իրար հետ՝ որքան հնարավոր է եղել, հետո ցատկել են փշալարից էս կողմ ու դրանից հետո տղայիս չեն տեսել, չեն իմանում՝ ինչ է եղել իր հետ»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմեց տիկին Անահիտը։
Սեպտեմբերի13-ից անհետ կորած համարվող զինծառայողի մայրը գրեթե համոզված է, որ որդուն ադրբեջանցիները գերեվարել են։ Այդ կասկածը հիմնավորող նյութերը՝ մասնավորապես տեսանյութը, արդեն փոխանցվել են ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակին, բայց այնտեղից էլ առայժմ որևէ լուր չեն ստացել։
Անահիտի որդին շուրջ 1.2 տարվա ծառայող էր. ընտանիքի մինուճար որդին է։
Մոր պատմելով՝ ադրբեջանցիները որ հարձակվել են, որդին դիրքում է եղել։ Իր հետ մարտ վարած մյուս տղաները, նրա խոսքով, փրկվել են, իսկ որդուն, ըստ ամենայնի, թշնամին գերեվարել է դիրքը վերցնելուց հետո։
12:30 26/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի գիշերը տարել են Ներքին Հանդի դիրքեր ու զինվորներից տեղեկություն չկա
10:33 24/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումներից մեկը դիմել է սադրանքի՝ փորձելով անցնել հայկական մարտական դիրքերից մեկի թիկունք
21:01 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն եւս պաշտոնապես հաստատեց. Ադրբեջանը 6 հայ զինվորի մարմին է հանձնել
18:02 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԺամը 18:00-ի դրությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրության փոփոխություն չի արձանագրվել.ՊՆ
11:46 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին առաջխաղացումից հետո ադրբեջանցիների դիրքերը Կուտականից ուղիղ գծով ընդամենը 1-1.5 կմ են հեռու. Ավետյան

“Связь оборвалась ближе к вечеру 13 сентября”: мать армянского солдата рассказала о пропаже сына после последней агрессии Азербайджана 09/26/2022 16:08 | Лента новостей
У многих родителей до сих пор нет вестей о своих сыновьях после нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении, предпринятого в ночь на 13 сентября. Министерство обороны пока не обнародовало какой-либо информации об их местонахождении или статусе. Группа родителей, требующая предоставления им сведений о своих сыновьях и проведения поисковых работ, сегодня побывала в оборонном ведомстве.
Анаит Асатрян(имя и фамилия изменены) в последний раз созванивалась с сыном ближе к вечеру 13 сентября, примерно в 17:30.
“Он мне позвонил. Отец перезвонил ему обратно, но он больше не ответил, он был уже вне зоны доступа. По рассказу ребят, которые были с ним на той же позиции, они вместе вели бой, пока это было возможно, затем перепрыгнули через колючую проволоку, и после этого сына моего не видели, не знают, что с ним произошло”, - рассказала в беседе с “ФактИнфо” госпожа Анаит.
Мать без вести пропавшего с 13 сентября военнослужащего почти убеждена, что ее сына захватили в плен азербайджанцы. Подтверждающие ее подозрение материалы, в частности, видео, уже переданы армянскому офису МККК, но и оттуда нет пока никаких вестей.
Сын Анаит служит в армии уже примерно год и 2 месяца, он единственный сын в семье.
По словам матери, в момент нападения азербайджанцев ее сын был на позиции; остальные ребята, которые вместе с ним сражались, по ее рассказу, спаслись, а ее сын, по всей видимости, попал в плен к врагу после захвата позиции.