Արարատ Միրզոյանը Հորդանանի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքները 09/23/2022   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Այման Սաֆադիի հետ:
Արարատ Միրզոյանը և Այման Սաֆադին մանրամասն քննարկել են հայ-հորդանանյան հարաբերությունների հետագա խորացմանը և ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր՝ հատկապես կենտրոնանալով տնտեսական համագործակցության ամրապնդման հնարավորությունների վրա։
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել մերձավորարևելյան և հարավկովկասյան տարածաշրջաններում  վերջին զարգացումների, անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքները։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից ագրեսորին ուղղված հասցեական արձագանքի, ինչպես նաև ադրբեջանական առավելապաշտական քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին համապատասխան գնահատական տալու կարևորությունը։
22:20 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ նախագահ Բայդենն ու ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը զրույց են ունեցել Նյու Յորքում

Мирзоян представил главе МИД Иордании последствия военной агрессии Азербайджана против Армении 09/23/2022   12:38  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в работах 77-й сессии ГА ООН, 22 сентября встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Иорданского Хашимитского Королевства Айманом Сафади. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян и Айман Сафади подробно обсудили вопросы, связанные с дальнейшим углублением и расширением армяно-иорданских отношений, уделив особое внимание возможностям укрепления экономического сотрудничества.
Собеседники также обменялись мнениями о последних событиях, вопросах безопасности и стабильности в ближневосточном и южнокавказском регионах.
Арарат Мирзоян представил своего собеседнику последствия военной агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость адресной реакции на агрессора со стороны международного сообщества, а также сдерживания азербайджанской максималисткой политики. Была также отмечена важность соответствующей оценки военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана.