Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղ անխափան մուտքի ապահովումը 09/21/2022   23:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները՝ անթույլատրելի համարելով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների միտումնավոր թիրախավորման, հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի ու խոշտանգումների դեպքերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի նմանատիպ գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում անդամ երկրների կողմից ստանձնած պատավորությունների նկատմամբ և պետք է համապատասխան հետևանքներ ունենան։
Հայկական կողմն ընդգծել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանման, իրենց նախնական դիրքեր ադրբեջանական զորքերի վերադարձի, հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության վերականգման և խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղ անխափան մուտքի ապահովումը։ Նախարարը նաև հույս է հայտնել, որ Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցում Եվրոպայի խորհուրդն առավել հաստատակամ և հետևողական կլինի։
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացի շարունակականությունը:
23:23 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Սերբիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
21:35 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգին
20:55 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Կոսովոյի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի մանրամասները
22:43 19/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի, Կիպրոսի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել հայտարարությամբ

Мирзоян - генсеку СЕ: Армения надеется, что Совет Европы будет более твердым и последовательным в защите основных прав народа Арцаха. 09/22/2022 09:32 | Лента новостей
21 сентября в рамках 77-й сессии ГА ООН состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович Бурич. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге подробности агрессии, развязанной Азербайджаном против суверенной территории РА, посчитав неприемлемым случаи преднамеренного обстрела мирного населения и инфраструктуры, а также бесчеловечного обращения и пыток армянских военнослужащих и военнопленных со стороны азербайджанских вооруженных сил.
Министр иностранных дел РА отметил, что подобные действия Азербайджана являются явным пренебрежением основополагающих норм международного права и обязательств, взятых на себя государствами-членами в рамках Совета Европы, и должны иметь соответствующие последствия.
Армянская сторона подчеркнула необходимость сохранения территориальной целостности Республики Армения, возвращения азербайджанских войск на свои исходные позиции, немедленного возвращения армянских военнопленных, а также восстановления стабильности и установления мира в регионе.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность обеспечения бесперебойного доступа международных организаций в Нагорный Карабах. Министр также выразил надежду, что Совет Европы будет более твердым и последовательным в защите основных прав народа Арцаха.
Была обоюдно отмечена важность непрерывного процесса реформ, осуществляемого в Армении в рамках сотрудничества Армения-СЕ.