Նենսի Փելոսիի երեւանյան եւ ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարությունների միջեւ կան հակասություններ. Միջազգայնագետ (տեսանյութ) 09/22/2022 14:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Որոշակի հակասություններ կան ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի Հայաստան այցի ժամանակ հնչեցրած եւ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հայտարարությունների միջեւ։ «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Պետդեպարտամենտի ղեկավարը խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակից՝ նշել է, որ կողմերը պետք է հետ քաշեն զորքերը սահմանից եւ վերադառնան բանակցային սեղանի շուրջ։
«Ըստ էության, աշխարհի շատ երկրներ հայտարարեցին, որ Ադրբեջանը ագրեսիա է կատարել Հայաստանի նկատմամբ։ Եվ նույն Միացյալ Նահանգները՝ Նենսի Փելոսիի բերանով, նույնպես հայտարարեց, որ Ադրբեջանն է սկսել ռազմական գործողությունները։ Առնվազն տարօրինակ է, որ ագրեսիայի ենթարկած եւ ագրեսիայի ենթարկված պետությունները դրվում են նույն հավասարության վրա եւ կողմերին կոչ է արվում հետ քաշել զորքերը»,- նկատել է փորձագետը ու ավելացրել. «Արդեն հարց է առաջանում. եթե Հայաստանն իր սուվերեն տարածքում ենթարկվել է ագրեսիայի Ադրբեջանի կողմից, ո՞ւր պետք է իր զորքերը քաշի։Եվ ինչո՞ւ պետք է Հայաստանը Ադրբեջանի նման ընդհանրապես հետ քաշի զորքերն իր սուվերեն սահմանից։ Այս հարցերի պատասխանը հետագայում հուսանք արդեն կստանանք Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրությունից»։
Գ.Բալասանյանը նկատել է, որ պետդեպարտամենտի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ սեպտեմբերի վերջին նույն մասնակիցներով եւս մեկ անգամ կհավաքվեն, որպեսզի քննարկեն հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը եւ տեսնեն՝ արդյոք այս ընթացքում կողմերը կատարե՞լ են ստանձնած պարտավորությունները եւ շարժվել՞ են այն համաձայնության գծով, որը ձեռք է բերվել Նյու Յորքում։
Նշենք, որ այս հայտարարությունից հետո՝ սեպտեմբերի 20-21, Ադրբեջանական զինուժը խախտել է հրադադարը՝ ականանետերի և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ կրակ բացելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ, որի հետեւանքով ունենք մեկ վիրավոր։

Эксперт заметил противоречия между заявлениями Нэнси Пелоси и Госдепа США(Видео) 09/22/2022   15:48  |  Лента новостей
Между заявлением спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, сделанным ею в ходе ее визита в Армению, и комментарием Госдепартамента США есть определенные противоречия, заявил в эфире “ФактИнфо” эксперт по международным вопросам Григор Баласанян.
Глава Госдепа, говоря об обстановке на армяно-азербайджанской границе, отметил, что стороны должны отвести войска и вернуться за стол переговоров.
“По сути, многие страны заявили, что Азербайджан совершил агрессию против Армении. И США устами Нэнси Пелоси тоже заявили, что Азербайджан начал военные действия. По меньшей мере странно ставить на одну доску агрессора и государство, подвергшееся агрессии, призывая стороны к отводу войск”, - заметил Баласанян.
Эксперт задался вопросом: куда должна отводить Армения свои войска, когда она на своей суверенной территории подверглась агрессии со стороны Азербайджана?
“И зачем вообще Армении отводить свои войска со своей же суверенной территории? Надеемся, что ответы на эти вопросы удастся получить уже в официальном сообщении МИД Армении”, - заявил эксперт.
Баласанян отметил, что глава Госдепа выразил надежду, что в конце сентября удастся провести еще одну встречу с теми же участниками, чтобы обсудить ситуацию на армяно-азербайджанской границе  и посмотреть, выполнили ли стороны свои обязательства и двигались ли они в русле договоренности, достигнутой в Нью-Йорке.
Отметим, что после этого заявления, 20-21 сентября, азербайджанские ВС нарушили режим прекращения огня, открыв огонь по армянским позициям из минометов и крупнокалиберного стрелкового оружия. В результате обстрела был ранен армянский военнослужащий.