Խուճապ չկա, մարդիկ կառչած են իրենց հողից, տղամարդիկ զինված են, պատրաստ ինքնապաշտպանության. Նարե Ղազարյան 09/21/2022 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ներքին Հանդում իրավիճակը ներկա դրությամբ հանգիստ է, խուճապ չկա։ Երեկ ուշ երեկոյան թշնամու կողմից գյուղի ուղղությամբ արձակված կրակոցներից հետո նոր սադրանքներ չեն եղել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի փոխմարզպետ Նարե Ղազարյանը։
«Ներքին Հանդի բնակիչներից ոմանք արդեն վերադարձել են, ոմանք էլ գնում-գալիս են ընթացքում։ Հարևան Սրաշենում բնակչության մեծ մասն է արդեն հետ եկել ու այնպես չէ, թե երեկվա կրակոցները վախեցրել կամ խուճապի մեջ են գցել մարդկանց։ Թշնամին դա է ուզում, իհարկե, բայց կարևորը՝ մարդիկ կառչած են իրենց հողից։ Տղամարդիկ զինված են, պատրաստ ինքնապաշտպանության»,-նշեց փոխմարզպետը։
Որպեսզի աշխարհազորի հնարավորություններն ավելի արդյունավետ օգտագործվեն և պաշտպանությունն ավելի գրագետ կազմակերպվի, փոխմարզպետի խոսքով, աշխարհազորի և ԶՈՒ ներուժը համադրելու ուղղությամբ քայլեր են անում։
«Դեռ մանրամասները չեմ կարող հայտնել, բայց ասեմ, որ տարբերակներ ենք մտածում, որ աշխարհազորը կարողանա ավելի արդյունավետ գործել և օգնել բանակին։ Ասեմ նաև, որ մեր զինվորների ու բազմաթիվ հրամանատարների անձնազոհության շնորհիվ է, որ այսքանն ունենք հիմա։ Եթե նրանց այդ ուժը չլիներ, մենք ավելի տխուր վիճակում կլինեինք այսօր։ Ճիշտ է, եղել են հրամանատարներ, որոնք զինվորին մենակ են թողել, բայց ճիշտ չէ դա տարածել բոլորի վրա, արժեզրկել զինվորականների արածն ու կոտրել նրանց ոգին։ Զինվորը պետք է զգա, որ իր շնորհիվ ենք այսօր ապրում»,-ասում է Ղազարյանը։
Անդրադառնալով թշնամու կողմից գյուղացիներին պատկանող գույքի, անասունների հափշտակության դեպքերին՝ փոխմարզպետը նշեց, որ դրանք հիմնականում եղել են Իշխանասարի հատվածում, քանի որ անասուններին հիմնականում այնտեղ էին արոտի տանում։ Ղազարյանի խոսքով՝ երկու ձի էլ հափշտակվել է Խնածախից։

Вооружены и готовы к самообороне: вице-губернатор рассказала об обстановке в Сюнике 09/21/2022   15:50  |  Лента новостей
Обстановка в селе Неркин Ханд Сюникской области Армении на данный момент спокойная, новых провокаций со стороны врага после вечернего обстрела не было. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщила вице-губернатор Сюника Наре Казарян
“Некоторые из жителей Неркин Ханда уже вернулись в свои дома, остальные время от времени наведываются. Подавляющее большинство населения Срашена уже вернулось. Вчерашняя стрельба не напугала или не повергла в панику людей. Враг, конечно, этого и добивается, но важно, что люди крепко вцепились в свою землю. Мужчины вооружены и готовы к самообороне”, - рассказала вице-губернатор.
В целях эффективного использования возможностей ополчения и грамотной организации обороны, по словам вице-губернатора, предпринимаются шаги по объединению потенциала ВС и ополчения.
“Подробностей я пока сообщить не могу, но скажу, что рассматриваются варианты, позволяющие ополчению более эффективно действовать и помогать армии”, - заявила она, отметив самоотверженность наших солдат и  многочисленных командиров при отражении недавней  агрессии Азербайджана.
“Солдат должен чувствовать, что мы сегодня живем благодаря ему”,- сказала Казарян.
Что касается совершенных врагом случаев кражи имущества, скота сельчан, вице-губернатор Сюника отметила, что это произошло на участке Ишханасара, поскольку скотину выводили на выпас в основном туда. Помимо этого, по словам Казарян, похитили двух лошадей из Хнацаха.
11:55 21/09/2022  |  Лента новостейМиссия ОДКБ во главе с генсеком Засем встретилась с секретарем Совбеза Армении