ՀՀ-ն նոր փաստեր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան, այդ թվում ռազմագերի Դավիթ Գիշյանի սպանության դեպքը 09/21/2022   15:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 19-ին Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Հայաստանի անունից Արդարադատության միջազգային դատարանին է փոխանցել հաջորդող նամակ Ադրբեջանի կողմից Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով Դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման շարունակական խախտումների մասին, ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ բռնության և զոհված հայ զինծառայողների պղծման հետագա ապացույցներ՝ ներառյալ Ադրբեջանի տիրապետության տակ խոշտանգումների և սպանության ենթարկված հայ ռազմագերի Դավիթ Գիշյանի մասին տեղեկությունը, Դատարանին ներկայացնելով նաև Ադրբեջանում հակահայկական համատարած ատելության պատկերավոր օրինակներ և կրկնելով իր հրատապ խնդրանքը Դատարանին միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը փոփոխության ենթարկելու մասին։ Այս մասին հայտնում են
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչությունից։
15:48 21/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամացանցում տարածվել են Ադրբեջանի կողմից հրետակոծված Վարդենիսի զորամասի կադրերը (տեսանյութ)
18:07 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի մարզի Շաքի գյուղում ոչ մի դիվերսանտ չի եղել. մեր պահեստազորայիններից էր և հիմա ոստիկանությունում է. Սիսիանի համայնքապետի պաշտոնակատար
15:16 20/09/2022  |  Մեկնաբանություն«Մարդ». Սրճարանից հեռու պատերազմն է, իսկական կռիվ ու մահ. Ավետ Բարսեղյան
12:05 19/09/2022  |  ՄեկնաբանությունՎիրավոր քաղաքացիական անձանցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի համար

Армения представила в Гаагский суд доказательства шокирующих военных преступлений Азербайджана 09/21/2022   17:08  |  Лента новостей
Армения представила в Международный уголовный суд доказательства насилия со стороны Азербайджана в отношении армянских военнопленных и глумления над телами погибших армянских военнослужащих. Об этом говорится в сообщении Офиса представителя РА по международным правовым вопросам.
"Офис представителя РА по международным правовым вопросам от имени Армении направил в Международный уголовный суд последующее письмо о продолжающихся нарушениях Азербайджаном решения от 7 декабря 2021 года о применении обеспечительной меры по делу Армения против Азербайджана, которое рассматривается в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, представив дополнительные доказательства совершения Азербайджаном насилия в отношении армянских военнопленных и надругательства над погибшими армянскими военнослужащими, в том числе данные об армянском военнопленном Давиде Гишяне, который подвергся пыткам и  был убит под контролем Азербайджана. Суду также представлены наглядные примеры тотальной армянофобии в Азербайджане и повторена настоятельная просьба к Суду об изменении решения о применении промежуточной меры”, - говорится в сообщении.