Ջերմուկում զոհված 19-ամյա Կարենը թառահար էր.սովորում էր 4-րդ կուրսում, սակայն հրաժարվել էր տարկետման հնարավորությունից ու հենց իր դիմումի հիման վրա էլ բարձրացել դիրքեր 09/20/2022 15:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Ջերմուկի ուղղությամբ մղված մարտերում զոհվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող Կարեն Գասպարյանը։ 19-ամյա Կարենը Երևանից էր, բանակ էր զորակոչվել 2022թ հունվարին։ Ապագա երաժիշտը սովորում էր Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջում, թառահար էր, միաժամանակ սովորում էր Ջիվանու անվան աշուղական դպրոցի վոկալի բաժնում։
Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական քոլեջից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմեցին, որ Կարենը կազմակերպված, պարկեշտ, հարգալից էր, լավ ուսանող, շատ լավ տիրապետում էր գործիքին։
Կարենը չորրորդ կուրսում էր սովորում, հնարավորություն ուներ տարկետում վերցնելու և ավարտելուց հետո միայն բանակ զորակոչվելու, սակայն նախընտրել է հայրենիքին պարտքը տալ, հետո՝ վերադառնալ և շարունակել ուսումը։
Կարենի մոտ ընկերը՝ Նարեկը, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Կարենը շատ հումորով, ընկերասեր, բարի էր, Կարենի նման երկրորդը երևի չկա։ Տան կրտսեր զավակն էր, ուներ ավագ քույր։ Ընկերը պատմեց, որ Կարենը դիրքեր է բարձրացել՝ սեփական դիմումի համաձայն, իրեն դիրքեր չէին տանում, ինքն է դիմում գրել, որ բարձրանա։
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 16-ի նիստում հայտարարել էր, որ ունենք հաստատված 135 զոհ՝ նշելով, որ թիվը վերջնական չէ։ Սեպտեմբերի 17-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել 32 մարմին, սեպտեմբերի 20-ին՝ ևս 95 զինծառայողի մարմին։

Друзья рассказали о 19-летнем музыканте Карене Гаспаряне, погибшем при отражении агрессии Азербайджана в направлении Джермука 09/20/2022   16:32  |  Лента новостей
При отражении агрессии Азербайджана в направлении Джермука погиб солдат-срочник Карен Гаспарян. 19-летний Карен был родом из Еревана. В армию его призвали в январе 2022 года. До отправки на службу, будущий музыкант проходил обучение в  Государственном музыкальном колледже имени Романоса Меликяна. Карен был таристом и одновременно учился на вокальном отделении ашугской школы имени Дживани.
Как рассказали “ФактИнфо” в  Государственном музыкальном колледже имени Романоса Меликяна, Карен был дисциплинированным, порядочным и хорошим студентом, отлично владел инструментом, на котором играл.
Карен учился на четвертом курсе, мог получить отсрочку и только после окончания отправиться служить в армию, однако предпочел отдать свой долг Родине и только после этого продолжить учебу.
Его близкий друг Нарек в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что у Карена было отменное чувство юмора, он был очень компанейским, добрым. “Другого такого, как Карен, наверное, нет”, - сказал он.  Карен был младшим ребенком в семье, у него была старшая сестра. Его друзья рассказали, что Карен сам поднялся на позиции, в соответствии со своим заявлением; его на позиции не брали, он сам написал заявление, чтобы подняться туда.
Никол Пашинян на заседании правительства в четверг сообщил о 135 погибших с армянской стороны в результате агрессии Азербайджана, отметив, что эта цифра, к сожалению, не окончательная. 17 сентября Азербайджан передал армянской стороне тела 32 военнослужащих. Сегодня, 20 сентября, Баку передал Еревану тела еще 95 армянских военнослужащих.