Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզի որոշ բնակավայրերում շուրջ 25.000 դպրոցահասակ երեխայի կրթությունն ընդհատվել է. Անդրեասյան 09/19/2022 14:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի պատճառով Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզի որոշ բնակավայրերում անվտանգային լուրջ հարցեր առաջացան, ինչը հանգեցրեց նրան, որ այս բնակավայրերում երեխաները զրկվեցն կրթության շարունակականության ապահովման հնարավորությունից, կրթության իրավունքից և խոսքը վերաբերում է թե նախադպրոցական, թե դպրոցական կրթությանը։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Ժաննա Անդրեասյանը։
« Մենք խոսում ենք շուրջ 25 000 դպրոցահասակ երեխաների կրթության ընդհատման մասին, երեք մարզերում ավելի քան 6000 նախադպրոցական տարիքի երեխա»,- նշեց ԿԳՄՍ փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ ունեն տեղեկություն Գեղարքունիքի մարզում երկու դպրոցական շենքերի վնասման մասին․ խոսքը Սոթքի և Այրքի դպրոցներին է վերաբերում։
«Բնականաբար, շատ արագ կկարգավորենք անհրաժեշտ աշխատանքների իրականացումը՝ դպրոցներում շենքերին պատճառված վնասի վերացման ուղղությամբ»,- նշել է նա։

Обучение около 25 тысяч школьников Армении было прервано из-за военной агрессии Азербайджана – замминистра 09/19/2022   16:09  |  Лента новостей
Из-за развязанной 13 сентября Азербайджаном военной агрессии в некоторых населенных пунктах Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областей возникли серьезные вопросы с безопасностью. Это привело к тому, что в данных населенных пунктах дети лишились возможности и права на получение образования. Об этом заявила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян на пресс-конференции в понедельник.
“Речь идет о прекращении обучения около 25 тысяч школьников и свыше 6 тысяч детей, посещающих дошкольные учреждения”, - сообщила замглавы ведомства.
По ее словам, также есть инфромация о повреждении зданий двух школ в Гегаркуникской области. Речь идет о школах в Сотке и Айрке.
“Естественно, мы очень оперативно наладим проведение необходимых работ по устранению ущерба, нанесенного школьным зданиям", - отметил он.