Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր հարձակման՝ ընդլայնելով աշխարհագրությունը, այդ թվում՝ Նախիջեւանի կողմից. ԱԺ փոխնախագահ 09/19/2022   17:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստան-Ճապոնիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ Լուսինե Բադալյանը:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով դեսպանին, շնորհավորել է Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: «Հայաստանին եւ Ճապոնիային հաջողվել է զարգացնել սերտ բարեկամական հարաբերություններ, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն եւ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցություն: Մենք լիահույս ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակն ավելի կամրապնդի մեր երկկողմ կապերը քաղաքական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինուժի ծավալած հարձակողական գործողությունների մասին: Նա հավելել է, որ վստահելի ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր հարձակման՝ ընդլայնելով աշխարհագրությունը, այդ թվում՝ Նախիջեւանի կողմից՝ ոտնձգություն կատարելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալն իր մտահոգությունն է հայտնել Նանմադոլ թայֆունի առնչությամբ, որի պատճառով շուրջ չորս միլիոն մարդ է տարհանվել, եւ հույս է հայտնել, որ իրավիճակը շուտով կկարգավորվի:
Ճապոնիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության եւ ներկայացրած հանգամանալից տեղեկատվության համար:
Նա տեղեկացրել է, որ կփոխանցի Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ փոխնախագահի ներկայացրած տեղեկությունները:
Մասանորի Ֆուկուշիման նշել է, որ Ճապոնիան եւ Հայաստանն ունեն գործընկերային ջերմ հարաբերություններ, սակայն համագործակցության չիրացված զգալի ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել:
Նրա խոսքով՝ ժամանակն է ակտիվացնել համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային եւ այլ ոլոտներում: Երկուստեք կարեւորվել է նաեւ հայ-ճապոնական մշակութային ու գիտական կապերի ամրապնդումը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի՝ Ճապոնիա կատարվելիք այցի առնչությամբ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:
09:42 18/08/2022  |  ՄամուլԱրբանյակի մասին տարբեր հայտարարություններ. Փաշինյանը խաբել է. մաս 71. «Ժողովուրդ»
12:39 20/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ2022-ը տիեզերքի տարի է Հայաստանի համար.Հակոբ Արշակյան
13:42 12/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Կրասնոյարսկում այցելել է Հայ առաքելական եկեղեցի
14:03 11/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Հաղթանակի հուշահամալիրի հավերժական կրակի մոտ

Азербайджан готовится к новому нападению на Армению - вице-спикер НС 09/19/2022   17:09  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 19 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Масанори Фукушиму. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Во встрече приняли участие члены парламентской группы дружбы Армения-Япония Цовинар Варданян, Эрикназ Тигранян и Лусине Бадалян.
А.Аршакян, приветствуя посла, поздравил с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами. “Армении и Японии удалось развить тесные дружеские отношения, политический диалог на высоком уровне и сотрудничество, основанное на общих ценностях. Надеемся, что тридцатилетие дипломатических отношений еще больше укрепит наши двусторонние связи в политической, культурной и других сферах”, - отметил он.
Вице-спикер НС подробно представил послу развернутые азербайджанскими вооруженными силами наступательные действия 13 сентября. Он добавил, что налицо достоверные свидетельства того, что Азербайджан готовится к новому нападению, расширяя свою географию, в том числе со стороны Нахиджевана, посягая на территориальную целостность Армении.
А.Аршакян выразил озабоченность тайфуном “Нанмадол”, повлекшим эвакуацию около четырех миллионов человек, в надежде на скорейшую нормализацию положения.
Посол Японии поблагодарил за прием и предоставленные подробные сведения.
Он сообщил, что передаст правительству Японии представленную вице-спикером информацию о ситуации в Армении и Нагорном Карабахе.
Масанори Фукушима отметил, что у Японии и Армении теплые партнерские отношения, но есть значительный потенциал сотрудничества, к реализации которого необходимо предпринять действенные шаги.
По его словам, пора активизировать сотрудничество в политической, экономической, образовательной, культурной и других сферах. С обеих сторон также подчеркнута важность укрепления армяно-японских культурных и научных связей.
Достигнут ряд договоренностей по предстоящему визиту заместителя председателя НС А.Аршакяна в Японию.