Հստակ պատժամիջոցները կարող են դառնալ ևս մեկ լծակ՝ կանգնեցնելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և ավտորիտար պատերազմը՝ ժողովրդավարության դեմ. Ալեն Սիմոնյան 09/18/2022 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեզ համար չափազանց կարևոր է այս ծանրագույն շրջանում տիկին Փելոսիի այցը Հայաստան, ում աջակցությունը մշտապես զգացել ենք ամենդաժվարին և մեզ համար զգայուն հարցերում: Այս մասին համատեղ հայտարարության ժամանակ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է տարածաշրջանային խնդիրներ, երկկողմ փոխգործակցության լայն շրջանակը:
«Հստակ է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունն օգտվում է այն հանգամանքից, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայում տեղի ունեցողին,երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ին՝ իր կատարած ջանքերի համար, ում միջնորդությամբ սեպտեմբերի 14-ին ձեռք է բերվել փխրում զինադադարի համաձայնությունը, շնորհակալ ենք նաև ԱՄՆ իշխանությանը, մասնավորապես բազմաթիվ կոնգրեսականների՝ Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին հասցեական գնահատական տալու համար»,- նշեց Սիմոնյանը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ ցանկացած օժանդակություն կենսական նշանակություն ունի մեր պետականության համար. «Կարծում ենք, որ հստակ պատժամիջոցները կարող են դառնալ ևս մեկ լծակ՝ կանգնեցնելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և ավտորիտար պատերազմը՝ ժողովրդավարության դեմ»:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ Կոնգրեսը շարունակաբար ապացուցել է, որ հանդիսանում է հուսալի գործընկեր և կարևոր հարթակ, որտեղ փոխըմբռնման և իրական բարեկամության մթնոլորտում կարող ենք քննարկել Հայաստանին, Արցախին և հայ ժողովրդին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր։

Симонян на встрече с Пелоси: любая помощь США имеет жизненно важное значение для государственности Армении 09/18/2022   13:19  |  Лента новостей
Любая помощь США имеет жизненно важное значение для государственности Армении, заявил спикер Национального Собрания РА Ален Симонян на совместной пресс-конференции с председателем Палаты представителей США Нэнси Пелоси в Ереване.
"Считаем, что четкие санкции могут стать еще одним рычагом для остановки азербайджанских экспансионистских поползновений и войны авторитаризма против демократии", - подчеркнул спикер парламента Армении.
Симонян отметил, визит в Ереван в этот сложнейший период госпожи Пелоси, чье содействие Армения всегда ощущала в самые трудные и чувствительные моменты, очень важен для страны.
Он отметил, что на завершившейся минуты назад встрече с Пелоси был обсужден широкий спектр двусторонних взаимоотношений и региональной проблемаки.
"В ходе встречи мы говорили о военной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, совершенной 13 сентября. Я проинформировал, что азербайджанские ВС подвергли жестокой бомбардировке не только армянские пограничные позиции, но и многочисленные населенные пункты и объекты гражданской инфраструктуры, в результате которой есть многочисленные человеческие потери", - подчеркнул Симонян.
Он указал, что военно-политическое руководство Азербайджана пользуется тем обстоятельством, что внимание международного сообщество сконцентрировано на событиях на Украине.
"Мы благодарны Соединенным Штатам за их усилия и посредничество, благодаря которому 14 сентября было достигнуто хрупкое соглашение о перемирии", - сказал Симонян, поблагодарив многочисленных конгрессменов США задачу адресной оценки агрессии Азербайджана.
По его словам, Конгресс США всегда доказывал, что является надежным партнером и важной площадкой, где в атмосфере взаимопонимания  и подлинной дружбы можно обсуждать многочисленные вопросы, касающиеся Армении, Арцаха и армянского народа.