Ձեր հրատապ և գործնական քայլերը կարող են կանխել Ադրբեջանի հերթական ցեղասպանությունը՝ հայերի նկատմամբ. Թովմասյան 09/16/2022 13:29 | Մեկնաբանություն
Միջազգային հանրության կողմից իրավաքաղաքական մեխանիզմների գործարկումը դարձել է կենսական անհրաժեշտություն՝ կանխելու հայ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի ևս մեկ ցեղասպանություն։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Թագուհի Թովմասյանը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող իմ միջազգային բոլոր գործընկերներին հերթական նամակներով ահազանգել եմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի, ՀՀ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և օբյեկտների, խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ։
Սեպտեմբերի 13-ից սկսած` բազմաթիվ գրություններ եմ հասցեագրել աշխարհի տարբեր կառույցների և գործիչների՝ ահազանգելով, թե ինչպես են 21-րդ դարում հայերը միայն հայ լինելու համար խոշտանգվում միջազգային հանրության աչքի առաջ, ինչպես են թիրախավորվում կանայք, երեխաները, տարեցները, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ինչպես է հայ խաղաղ բնակչությունը ստիպված լինում լքել իրենց տները, որպեսզի փրկել իրենց կյանքը Ադրբեջանի հրետակոծությունների պայմաններում։
Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի, այդ թվում նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարումներն այնքան ակնհայտ և փաստարկված են, որ միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի հանցագործությունների ուղղությամբ իրավաքաղաքական մեխանիզմների գործարկումը դարձել է կենսական անհրաժեշտություն։

Депутат НС Армении – международным партнерам: ваши срочные и практические шаги могут предотвратить очередной геноцид Азербайджана в отношении армян 09/16/2022   13:50  |  Лента новостей
Применение международным сообществом политико-правовых механизмов стало жизненно важной необходимостью для предотвращения очередного геноцида Азербайджана в отношении армянского народа. Об этом написала депутат парламента Армении Тагуи Товмасян.
Депутат сообщила, что направила очередные письма всем своим международным партнерам, занимающимся защитой прав человека, предупредив их о военной агрессии и военных преступлениях Азербайджана против мирного населения, а также обстреле гражданской инфраструктуры и иных объектов РА.
Она указала, что с 13 сентября отправляет многочисленные письма в адрес различных структур и деятелей мира, чтобы донести до их сведения, что в 21 веке на глазах у международного сообщества пытают армян только за то, что они армяне, мишенью становятся женщины, дети, пожилые люди, инвалиды, мирное армянское население вынуждено покидать свои дома, чтобы спасти свою жизнь в условиях обстрелов со стороны Азербайджана.
“Нарушения Азербайджаном международного права, в том числе международного гуманитарного права, настолько очевидны и аргументированы, что применение международным сообществом политико-правовых механизмов в направлении преступлений Азербайджана стало жизненной необходимостью. Уважаемые международные партнеры, Ваши срочные и практические шаги могут предотвратить очередной геноцид Азербайджана в отношении армян․Ситуация роковая, действуйте!”- отметила Товмасян.