Արարատ Միրզոյանը Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին ներկայացրել է Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը 09/15/2022   20:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից։
Նախարար Միրզոյանը Տոյվո Կլաարին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի ձեռնարկած քայլերն ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով։
Հայկական կողմն անթույլատրելի է համարել նաև Ադրբեջանի զիված ուժերի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները, մասնավորապես` խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմի նման գործողությունները խաթարում են տարածաշրջանում տևական և համապարփակ խաղաղություն հաստատելու ջանքերը՝ այս համատեքստում ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական և համարժեք դատապարտումը: Կարևորվել է նաև հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների շուտափույթ վերացումը։
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բրյուսելյան հարթակի արդյունավետությամ վերաբերյալ։
16:47 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ առաքելությունը կժամանի արդեն վաղը.Արարատ Միրզոյան
16:59 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ժոզեպ Բորելի հետ
23:23 03/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն հայտարարել է Թայվանական նեղուցում խաղաղության եւ ստատուս քվոյի նկատմամբ հետաքրքրվածության մասին

Глава МИД Армении на встрече со спецпредставителем ЕС заявил о подрыве Азербайджаном усилий по установлению мира в регионе 09/16/2022 00:04 | Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 15 сентября принял специального представителя ЕС на Южном Кавказе и по вопросу кризиса в Грузии Тойво Клаара.Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян представил Тойво Клаару ситуацию, создавшуюся в результате заранее спланированной широкомасштабной агрессии азербайджанских вооруженных сил в отношении суверенной территории Республики Армения и предпринятые Арменией шаги с целью остановить агрессию.
Армянская сторона также сочла недопустимыми грубейшие нарушения международного права вооруженными силами Азербайджана, в частности, преднамеренные обстрелы мирного населения и гражданской инфраструктуры.
Глава внешнеполитического ведомства Армении особо подчеркнул, что подобные действия азербайджанской стороны подрывают усилия по установлению прочного и всеобъемлющего мира в регионе, подчеркнув в этом контексте адресное и соразмерное осуждение азербайджанской агрессии со стороны международного сообщества. Была отмечена также важность сохранения режима прекращения огня и скорейшей ликвидации последствий агрессии Азербайджана.
Арарат Мирзоян и Тойво Клаар также обменялись мнениями об эффективности брюссельской платформы по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.