Ներկա դրությամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների խմբերը գտնվում են Ջերմուկ քաղաքի մատույցներից 4,5 կմ հեռավորության վրա. ԶՈՒ ԳՇ պետը՝ դիվանագիտական ներկայացուցիչներին 09/16/2022 14:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Հակառակորդը մխրճվել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչև 7,5 կիլոմետր խորությամբ: Այս մասին Ջերմուկում դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը:
ԳՇ պետը հայտարարեց, որ ներկա դրությամբ՝ Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանման խմբերը գտնվում են Ջերմուկ քաղաքի մատույցներից 4,5 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Էդվարդ Ասրյանը նաև հայտնեց, որ Ջերմուկ քաղաքում հարված է հասցվել նաև ճոպանուղուն, որը՝ որպես առողջարանային կենտրոն, ունենալով տարբեր պետություններից, երկրներից այստեղ հանգստացող անձնակազմ, ու ճոպանուղուն հարվածի արդյունքում ներկա դրությամբ Ջերմուկում պետություններից, երկրներից ներկայացուցիչներ չկան։
«Ճոպանուղու տարածքում մանկական հրապարակներ կան, քանի որ տարհանում իրականացված չէր, ժողովուրդը և տարբեր երկրներից ներկայացուցիչներ քաղաքում էին»,-հավելեց նա:
ԳՇ պետը ընդգծեց, որ մխրճումները Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվել են խմբերով ու ջոկատներով։
«Որոշակի խմբեր ու ջոկատներ գտնվում են մեր ստորաբաժանումների անմիջական հսկողության տակ, նաև՝ շրջափակումների մեջ», - ընդգծեց Ասրյանը։

Подразделения азербайджанских ВС находятся в 4.5 км от города Джермука – глава Генштаба Армении 09/16/2022   14:42  |  Лента новостей
Противник вклинился вглубь суверенной территории Армении шириной фронта в 8,5 км и глубиной до 7,5 км, сообщил начальник Генштаба ВС Армении Эдвард Асрян на встрече с аккредитованными в Армении главами иностранных диппредставительств и международных организаций.
Глава ГШ ВС РА сообщил, что в настоящее время группы подразделений ВС Азербайджана находятся в 4.5 километрах от города Джермука.
Эдуард Асрян также сообщил, что азербайджанские ВС нанесли удар по канатной дороге Джермука, являющегося лечебно-оздоровительным центром, где отдыхают туристы из разных стран.  В настоящее время представителей других стран в Джермуке нет.
Он добавил, что обстрелу подверглась и канатная дорога, которой пользуются туристы из многих стран. На территории канатки есть и детская игровая площадка.
Глава ГШ также сообщил, что  азербайджанские ВС  осуществляли вторжения группами и отрядами.  “Некоторые их группы и отряды находятся под непосредственным контролем наших частей, а также в окружении”, - сказал Асрян.