Ստեփանակերտում կրկին հանրահավաք է տեղի ունեցել 09/15/2022   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, վերսկսվել է նախօրեին մեկնարկած ինքնաբուխ հանրահավաքը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքին մասնակցել են բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ այդ թվում՝ բուհերի ուսանողներ, դպրոցականներ և ուսուցիչներ, հիմնարկ-ձեռնարկությունների աշխատակիցներ: Ելույթ ունեցողներն իրենց մտավախությունն են բարձրաձայնել սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության և Արցախի ճակատագրի վերաբերյալ:
Հանրահավաքին ներկա էր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ով հանդես է եկել ելույթով՝ ընդգծելով, որ Արցախի ժողովրդի փոխարեն ոչ ոք իրավունք չունի միանձնյա որևէ փաստաթուղթ ստորագրել՝ Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ, որը դեմ է Արցախի շահերին:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է Հանրապետության նախագահի նախօրեին արած հայտարարությունը՝ վերահաստատելով, որ անընդունելի են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում:
Հանրահավաքում ելույթ ունեցողները պահանջել են երաշխիքներ՝ Ադրբեջանի կազմում Արցախի չհայտնվելու վերաբերյալ, ինչպես նաև հարգել Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության իրավունքն ու հավատարիմ մնալ Արցախի Հանրապետության անկախության ուղեգծին:
Հայտարարվել է, որ հանրահավաքը շարունակվելու է նաև այսօր երեկոյան՝ ժամը 19:00-ին:
00:25 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը ստորագրել է Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու փաստաթուղթը. ակցիայի մասնակիցները 1 ժամ տվեցին ՔՊ-ականներին՝ անվստահություն հայտնելու փաստաթուղթը ստորագրելու համար
23:28 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿարին Տոնոյանը հայտարարեց, որ ընդդիմադիր պատգամավորներին մեկ ժամ են տալիս ԱԺ գալու եւ Փաշինյանին իմպիչմենտ հայտարարելու փաստաթուղթը ստորագրելու համար (տեսանյութ)

В Степанакерте снова прошел митинг 09/15/2022   17:50  |  Лента новостей
Сегодня, 15 сентября, возобновился стихийный митинг, начавшийся накануне на площади Возрождения Степанакерта.
Как передает корреспондент "Арцахпресс", в митинге приняли участие многие граждане, в том числе преподаватели вузов, студенты, школьники и учителя, работники учреждений и предприятий. Выступавшие выразили опасения по поводу выступления премьер-министра Никола Пашиняна в Национальном Собрании РА 14 сентября и судьбы Арцаха.
На митинге присутствовал председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян, который выступил с речью, подчеркнув, что никто не имеет права от имени народа Арцаха подписывать какой-либо документ о статусе Арцаха, который противоречит интересам Арцаха.
Глава парламента представил сделанное накануне заявление президента республики, в котором он подтвердил, что все документы, которые могут признать Арцах частью Азербайджана, неприемлемы.
Выступавшие на митинге требовали гарантий того, что Арцах не будет частью Азербайджана, а также уважать право народа Арцаха на волеизъявление  и придерживаться пути независимости Республики Арцах.
Было объявлено, что митинг продолжится сегодня вечером в 19:00.
16:48 12/09/2022  |  Лента новостейЖители арцахского села Тагавард рассказали подробности ночного обстрела со стороны азербайджанских ВС