Դավաճանի պիտակը ամեն մեկիդ կպնելու է.Գեղամ Մանուկյանը և ՔՊ-ականները վիճեցին. լարված իրավիճակ՝ Աժ-ում 09/15/2022 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն այսօր եկել էր խորհրդարան։ Նա հայտարարեց, որ եկել է, որպեսզի իշխանական պատգամավորներին փոխանցի երեկ ԱԺ-ի մոտ հավաքված հազարավոր մարդկանց պահանջը.
«Այդ մարդիկ ուղղորդված չէին, որևէ մեկը նրանց չէր ուղղորդել, պարզապես կար մեկ բան՝ հայրենիքի, Արցախի նկատմամբ անհանգստությունը: Միակ ուղղորդումը Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԺ ամբիոնից արված վտանգավոր հայտարարություններ էր: Չասեք՝ մարդ չկար այնտեղ,տասնյակ հազարավոր մարդիկ կային, որը նաև պարտադրեց, որ հաշված ժամերի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրելու հայտարարությունը հերքվի, ուղիղ եթերներում, գրավոր հայտարարություններով իշխանության ներկայացուցիչների կողմից եղան պարզաբանումներ, հերքումներ, քանի որ հասկանում էին, որ մարդիկ վրդովված են բայց դրանք, այնուամենայնիվ, չհերքեցին Փաշինյանի վտանգավոր հայտարարությունները »,-ասաց նա:
Մանուկյանը հորդորեց ՔՊ-ականներին գիտակցել իրավիճակը և հասկանալ, որ վիճակը լուրջ է և վտանգավոր:
«Կա՛նգ առեք, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից երեկ հնչել է մի արտահայտություն, որ եթե ինչ-որ թուղթ ստորագրվի, ապա մարդիկ կարող են իրեն ասել դավաճան, այդ պիտակը հետո ամեն մեկիդ կպնելու է»,-ասաց նա:
Մանուկյանի ելույթից հետո իրավիճակը լարվեց, ՔՊ-ականները սկսեցին բղավել և արձագանքել ելույթին: Հակոբ Արշակյանը ՔՊ պատգամավորներին խնդրեց հանգստություն պահպանել, Գեղամ Մանուկյանին էլ՝ այնպես չանել, որ էլ ավելի լարվի խոսակցությունը.

“Не время спасать Никола, время спасать Родину”: Манукян и соратники Пашиняна схлестнулись в словесной перепалке 09/15/2022 12:15 | Лента новостей
Депутат парламента РА от оппозиционной фракции “Армения” Гегам Манукян сегодня пришел на заседание НС. По его словам, он пришел, чтобы передать депутатам от правящей силы требование людей, собравшихся вчера у здания парламента.
“Эти люди пришли не по чей-то указке, а из-за опасений по поводу будущего родины, Арцаха”, - заявил Манукян, назвав заявление Никола Пашиняна с трибуны НС опасным.
“И не пытайтесь утверждать, что никто не пришел. Собрались десятки тысяч людей, который в считанные часы заставили опровергнуть заявление о подписании Николом Пашиняном какого-то документа в прямом эфире. Последовали письменные заявления с пояснениями от представителей власти, опровержения, поскольку они понимали, что люди в ярости. Тем не менее они не опровергли опасные заявления Пашиняна”, - сказал он.
Манукян призвал представителей ГД осознать всю серьезность и опасность сложившейся ситуации.
“Остановитесь! Из уст Никола Пашиняна вчера прозвучало высказывание, согласно которому в случае подписания какой-то бумаги, люди его могут назвать предателем. Это клеймо потом прилипнет ко всем вам”, - заявил депутат.
После выступления Манукяна обстановка в НС накалилась; депутаты от ГД стали кричать и реагировать на выступление. Вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян попросил депутатов от правящей силы сохранять спокойствие, а Гегама Манукяна призвал воздержаться от высказываний, нагнетающих обстановку.