Զոդված դարպասներ, ոստիկանական ուժեր. Քաղաքացիները հավաքվում են ԱԺ շենքի մոտ. Ուղիղ 09/15/2022   10:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մինչ ԱԺ-նբ քննարկում է Սեդա Սաֆարյանին՝ ՍԴ դատավոր ընտրելու հարցը, ԱԺ շենքի մոտ են հավաքվում քաղաքացիները՝ պահանջելով Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Նշենք, որ երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր՝ նոր փաստաթուղթ ստորագրելու մասին, ինչից հետո ինքնաբուխ բազմահաարանոց հավաք է իրականացվել ԱԺ-ի մոտ՝ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսելու համար ստորագրահավաք են նախաձեռնել, ըստ պատգամավորների, անհրաժեշտ է նաև ՔՊ-ական 18 պատգամավորի ստորագրություն՝ Փաշինյանի հրաժարականի հարցը ԱԺ օրակարգ ներառելու համար: ՔՊ-ականներին ժամանակ էր տրվել՝ ԱԺ գնալու և ստորագրահավաքին միանալու համար: Իրավիճակը բավականին լարվբած էր, քաղաքացիներից մի քանիսը փորձել են նույնիսկ կոտրել ԱԺ դարպասները, սակայն հավաքվածների՝ սթափության կոչից հետո դադարեցրել են գործողությունները: Ուշ գիշերին հայտարարվեց, որ հավաքը կշարունակվի այսօր առավոտյան:
Մինչ քաղաքացիներն այսօր կհավաքվեին ԱԺ շենքի մոտ, ԱԺ աշխատակիցներն արդեն հասցրել են կրկին զոդել արդեն իսկ զոդված դարպասները, իսկ շենքը շրջապատված է ոստիկանական մեծ ուժերով:
00:25 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը ստորագրել է Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու փաստաթուղթը. ակցիայի մասնակիցները 1 ժամ տվեցին ՔՊ-ականներին՝ անվստահություն հայտնելու փաստաթուղթը ստորագրելու համար

Требующие отставки Пашиняна граждане собираются возле парламента, к зданию НС стянуты крупные силы полиции(ВИДЕО) 09/15/2022   11:12  |  Лента новостей
Пока парламент Армении рассматривает кандидатуру Седы Сафарян на должность судьи Конституционного суда, возле здания Нс собираются граждане, требующие отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра РА. Отметим, что вчера Пашинян заявил о планах подписать новый документ, после чего началась стихийная многотысячная акция у парламенте с требование отставки Пашиняна.
Оппозиционные депутаты инициировали сбор подписей для начала процедуры объявления импичмента Пашиняну.  По словам депутатов, требуются подписи 18 парламентариев для внесения вопроса об отставке Пашиняна на рассмотрение НС. Депутатам от правящей фракции “Гражданский договор” дали время, чтобы они явились в парламент и присоединенились к сбору подписей. Ситуация ночью была довольно напряженной: несколько граждан пытались взломать ворота НС, однако вскоре прекратили свои действия после того, как собравшиеся призвали сохранять сдержанность. Поздно ночью митингующие анонсировали продолжение митинга сегодня утром.
Пока граждане подтягиваются к зданию парламента, сотрудники НС уже заварили ворота, а само здание парламента оцеплено крупными силами полиции.