Սրանք ոչ թե առանձին արարքներ են, այլ հիմնված են ադրբեջանական հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության վրա. Թաթոյան 09/13/2022 18:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոր փաստերն առավել են ապացուցում ադրբեջանական պատերազմական հանցանքները. տեղի են ունենում թիրախային ագրեսիվ հարձակումներ` գյուղի (քաղաքի) խաղաղ բնակիչներին սպանելու, նրանց սեփականությունն ու ողջ գյուղն ավերելու հանցավոր դիտավորությամբ: Սրանք ոչ թե առանձին արարքներ են, այլ հիմնված են ադրբեջանական հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության վրա` լինելով այդ միասնական շղթայի բաղադրիչներ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Այս գիշերվանից Հայաստանի նկատմամբ սանձազերծած ադրբեջանական ամենաագրեսիվ հարձակումների ենթարկված գյուղերից է Սոթքը (Գեղարքունիքի մարզ):
Այն ողջ գիշեր ու այսօր ոզջ օրվա ընթացքում ագրեսիվ հարձակումների է ենթարկվել Սոթք գյուղը: Ըստ բնակիչների` այսօր պարբերական դադարներով առավելագույնը դադարել է մինչև 2-3 ժամով:

Новые доказательства еще больше подтверждают азербайджанские военные преступления - экс-омбудсмен Армении 09/14/2022   09:42  |  Лента новостей
Новые доказательства еще больше подтверждают азербайджанские военные преступления, совершенные целенаправленными агрессивными действиями с преступным умыслом на убийство мирных жителей села, уничтожение их имущества и всего села, пишет бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Еще одна особенность, как указал он, заключается в том, что эти нападения не являются отдельными действиями, а основаны на политике aрмянофобии и разжигании вражды, являясь составными частями этой единой цепи.
"Сотк (Гегаркуникская область) – одно из сел Армении, которое подверглось одному из самых агрессивных азербайджанских вооруженных нападений с этой ночи. Село Сотк всю ночь и сегодня подвергалось агрессивным атакам", - сообщил Татоян.
По словам жителей, сегодня стрельба затихала максимум на  2-3 часа. Эти факты были подтверждены жителями села.