Այս պահին Ալիևի նկատմամբ ռեալ ճնշում գալիս է բացառապես ԱՄՆ-ից և մի փոքր էլ Իրանից. միջազգայնագետ 09/14/2022 10:40 | Մեկնաբանություն
ԱՄՆ-ն ունի իր տարածաշրջանային շահերը, դեմոկրատական վարչակազմն՝ իրենը։ Այս յմասին ֆեյսբուքում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը.
«Այս պահին Ալիևի նկատմամբ ռեալ ճնշում գալիս է բացառապես ԱՄՆ-ից և մի փոքր էլ Իրանից
Պետդեպի և Սպիտակ տան հայտարարություններն առավել հասցեական են, տողատակերն ավելի հստակ։ Ալիևին հասկացնել են տալիս, որ ԼՂ խնդիրն ԱՄՆ-ում դեռ լուծված չեն համարում, և գիտեն թե ով է ռազմական գործողությունների նախաձեռնողը։ Այս ամենը բնականաբար չի արվում մեր սիրուն աչքերի կամ փայլուն դիվանագիտության համար։ ԱՄՆ-ն ունի իր տարածաշրջանային շահերը, դեմոկրատական վարչակազմն՝ իրենը։
Ամենից զատ, ԱՄՆ-ին դուր չի գալիս Ալիևի անադեկվատ պահվածքն ու հայտարարություններն ուղղված Մինսկի խմբին և մասնավորապես ԱՄՆ համանախագահությանը։ Ամերիկացիները Ալիևին բացատրում են, որ նա չէ որոշողը, թե ինչպիսինը պետք է լինի ՄԽ ապագան։
ԱՄՆ նախագահն ամեն առավոտյան, (բառիս բուն իմաստով) ստանում է հետախուզակական տասնյակ գործակալությունների տեղեկություններն ու վերլուծականներն աշխարհի ամենատարբեր ծայրերից ամերիկյան հետաքրքրությունների շրջանակներում։ Այսինքն, որևէ պետության որևէ զինվորական մեքենա աննկատ չի կարող հատել այլ պետության սահմանը։ Այնպես որ խաբելն անիմաստ է, ԱՄՆ-ն ավելի շատ հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ ունի քան Ադրբեջանը բնակչություն, հետևաբար ալիևյան տեղեկատվական դիվերսիաները գերտերությունների համար չեն։
Ինչ վերաբերում է հեռախոսային խոսակցություններին, ապա փորձը ցույց է տալիս, որ հանրային դիվանագիտական ձևակերպումները սովորաբար առավել մեղմ կարող են լինել, քան հեռախոսային խոսակցության սղագրությունը։
Խորհրդանշական է այն, որ ամերիկացիները համանախագահ են նշանակում, գիտակցելով, որ մյուս կողմի համանախագահը Ռուսաստանն է, այսինքն պատրաստ են նաև համագործակցել Ռուսաստանի հետ։
Այստեղ կարևոր է Հայաստանի դիրքորոշումը ՄԽ հարցում։ Եթե Հայաստանն էլ է Ադրբեջանի օրինակով ուզում թաղել ՄԽ-ն, նշանակում է այդ գործը կրկնակի հեշտանում է։
Ինչ վերաբերում է Թեհրանին, ապա Իրանի հայտարարություններն էլ բնականաբար անհանգստացնում են Ալիևին և չեմ բացառում, որ Նախիջևանի ուղղությունից գործողություններ չանելը կարող է պայմանավորված լինել հենց դրանով»։

Реальное давление на Алиева на данный момент исходит исключительно из США и немного из Ирана - эксперт 09/14/2022   12:51  |  Комментарий
Реальное давление на Алиева на данный момент исходит исключительно из США и немного из Ирана, пишет эксперт по международным вопросам Сурен Саркисян на своей странице в Facebook.
"Заявления Госдепа и Белого дома более адресны, подтекст – однозначен. Алиеву дают понять, что проблему Нагорного Карабаха в США пока не считают решенной, и знают, кто является зачинщиком военных действий. Все это, естественно, не делается ради наших красивых глаз или благодаря блестящей армянской дипломатии. У США свои региональные интересы, у демократической администрации – свои", - отметил эксперт.
Помимо всего прочего, по его словам, США не нравятся неадекватное поведение и заявления Алиева, адресованные Минской группе и сопредседательству США в частности.
"Американцы объясняют Алиеву, что не ему решать, каким должно быть будущее МГ. Президент США в рамках американских интересов каждое утро (в буквальном смысле слова) получает информацию и аналитику от десятков разведывательных агентств из самых разных уголков мира. Другими словами, ни одна военная машина ни одного государства не может незаметно пересечь границу другого государства. Так что бессмысленно прибегать к обману. У США больше сотрудников спецслужб, чем населения в Азербайджане, следовательно, алиевские информационные диверсии не для сверхдержав", - написал Сурен Саркисян.
Что касается телефонных разговоров, то, как отметил он, опыт показывает, что публичные дипломатические формулировки, как правило, могут быть мягче, чем стенограмма телефонных переговоров.
По его словам, примечательно и то, что американцы назначают сопредседателя, осознавая, что страной-сопредседателем является и Россия, то есть они готовы сотрудничать и с РФ.
"Здесь важна позиция самой Армении в вопросе МГ. Если и Армения, по примеру Азербайджана, хочет похоронить МГ, то означает, что дело упрощается вдвойне.  Что касается Тегерана, то заявления Ирана, естественно, беспокоят Алиева, и я не исключаю, что отказ Баку от действий в направлении Нахиджевана может быть обусловлен именно этим", - написал эксперт.