Թշնամին առավոտից սկսել է ինտենսիվ հրետակոծություն՝ թիրախավորելով Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ու սահմանամերձ բնակավայրերը. ՊՆ 09/14/2022 13:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հավատարիմ մնալով բացահայտ կեղծիքի շարունակական տարածման իր գործելաոճին, հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, թե իբր սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայկական ստորաբաժանումները հրետակոծել են ադրբեջանական դիրքերը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՊՆ-ն։
Սա հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը, ինչպես արդեն համոզվել ենք, ծառայում է որպես տեղեկատվական հենք՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ռազմական ագրեսիա իրականացնելու համար։
Ինչպես նշվել է, այս գիշեր ադրբեջանական զինված ուժերը, թիրախավորելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, կիրառել է հարվածային ԱԹՍ-ներ, իսկ առավոտից սկսել նաև ինտենսիվ հրետակոծություն՝ մասնավորապես՝ թիրախավորելով Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ու սահմանամերձ բնակավայրերը։ Հակառակորդն ստանում է արժանի պատասխան, ՀՀ զինված ուժերն ամբողջ ծավալով կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրները։ Ժամը 12։00-ի դրությամբ հակառակորդի ագրեսիայի մնացած ուղղություններում փոխհրաձգության ինտենսիվությունը էապես թուլացել է։
Հաշվի առնելով, որ սոցիալական տարբեր հարթակներում մեծ ծավալով տարածվում են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի պատրաստած, այդ թվում նաև կեղծ ու դեռևս 44-օրյա պատերազմի օրերին արված տեսանյութեր, կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ դրանց որևէ կերպ անդրադառնալուց, առավել ևս՝ հրապարակելուց։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։

Азербайджанские ВС получают достойный отпор: в Минобороны Армении рассказали о текущей обстановке 09/14/2022 13:24 | Лента новостей
Министерство обороны Армении опровергло очередную дезинформацию Баку. Пресс-секретарь оборонного Армении Арам Торосян в среду заявил, что министерство обороны Азербайджана, оставаясь верным своему стилю последовательного тиражирования откровенной лжи, выступило с заявлением, утверждая, что якобы армянские подразделения в ночь на 14 сентября подвергли артобстрелу азербайджанские позиции.
Это очередная дезинформация, которая, как мы уже убедились, служит информационным подспорьем для осуществления военной агрессии против суверенной территории Армении, указал Торосян.
Пресс-секретарь Минобороны Армении также представил данные о текущей ситуации, сложившейся вследствии агрессии Азербайджана.
“Как уже было отмечено, этой ночью азербайджанские ВС вели обстрел объектов как военной, так и гражданской инфраструктуры с применением ударных БПЛА, а с утра начали интенсивный артобстрел, в основном боевых позиций в районе Джермука и Верин Шоржа и приграничных населенных пунктов”, - сообщил он.
Торосян отметил, что противник получает достойной отпор. ВС Армении в полном объеме выполняют поставленные перед ними боевые задачи. “По положению на 12:00 на остальных направлениях агрессии противника интенсивность перестрелок существенно снизилась”, - сообщил Арам Торосян.
По его словам, с учетом того, что на различных социальных площадках в большом объеме распространяются подготовленные азербайджанским агитпропом видеоматериалы, в том числе фальшивые и сделанные еще во время 44-дневной войны, оборонное ведомство Армении призывает воздерживаться от какого-либо их использования, тем более от их публикации.
"Министерство обороны продолжит периодически выступать с официальными заявлениями относительно развития ситуации", - заявил Торосян.