Պուտինը բոլոր ջանքերը գործադրում է՝ սահմանին լարվածության թուլացման համար. Պեսկովը մեկնաբանել է հայ-ադրբեջանական սահմանի լարվածությունը 09/13/2022   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գործադրում է բոլոր ջանքերը՝ սահմանին լարվածության թուլացման համար: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին:
Պեսկովը լրագրողների հետ զրույցում հաստատել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել, որի ընթացքում քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը: Պեսկովի փոխանցմամբ՝ ՝ Երևանի և Բաքվի սահմանին ապաէսկալացման ուղղությամբ փորձագիտական մակարդակով ինտենսիվ աշխատանք է տարվում, արդյունքները ստանալուց հետո Կրեմլը կզեկուցի:
Պեսկովն ասել է, որ դժվար է գերագնահատել Ռուսաստանի Դաշնության դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման գործում, Պուտինը բոլոր ջանքերը գործադրում է լարվածության թուլացման համար:
16:27 07/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕբաման ինչ էր արել, որ Նոբելյան մրցանակ են տվել. ես ոչ մի անգամ այդ մասին չեմ խոսել. Պուտին
14:14 15/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Պուտինը ցավակցական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
17:30 06/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԷրդողանը Պուտինին առաջարկել է հանդիպել Զելենսկու հետ Թուրքիայում
17:25 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինն անվտանգության խորհրդի անդամների հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը
13:56 27/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինն ու Էրդողանը կհանդիպեն
14:25 21/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՊեսկով. Պուտինի առողջության հետ կապված ամեն ինչ կարգին է
12:21 20/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻնձ համար շատ կարևոր էր լսել նրա կարծիքը, գնահատականները․ Պուտինը՝ Իրանի հոգևոր առաջնորդի հետ հանդիպման մասին

По эскалации конфликта на армяно-азербайджанской границе ведется экспертная работа - Песков 09/13/2022   15:26  |  Лента новостей
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что в русле состоявшегося телефонного разговора Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна по эскалации конфликта на армяно-азербайджанской границе ведется серьезная экспертная работа. Его слова приводит РИА Новости.
"Ночью сегодня был телефонный разговор с премьер-министром Армении Пашиняном. Обсуждалась ситуация на границе армяно-азербайджанской, серьезная эскалация, которая там произошла. В русле состоявшегося разговора сейчас ведется интенсивная работа на экспертном уровне, большего пока говорить сейчас не буду. По мере получения результатов этой работы мы будем вас информировать", - сказал Песков.
"Естественно, здесь трудно переоценить роль РФ, роль лично Путина. Естественно, президент прикладывает все усилия для того, чтобы способствовать деэскалации напряженности на границе. Эти усилия продолжаются", - сказал Песков журналистам, отвечая на вопрос о том, как состоявшийся ночью телефонный разговор Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна способствовал прекращению огня на границе Армении и Азербайджана.
На вопрос о возможной роли ОДКБ в деэскалации обстановки на границе Армении и Азербайджана Песков заявил, что сейчас не хотел бы ничего анонсировать, поскольку продолжаются различные согласования.