ՌԴ ԱԳՆ-ն ծայրահեղ մտահոգություն է հայտնում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ 09/13/2022   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ ԱԳՆ-ն իր ծայրահեղ մտահոգությունն է հայտնում՝ սեպտեմբերի 13-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում իրավիճակի կտրուկ սրման կապակցությամբ: ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով կողմերին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրումից, զսպվածություն ցուցաբերել և խստորեն պահպանել հրադադարը՝ համաձայյն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայասռանի ղեկավարների 2020թ նոյեմբերի 9-ի, 2021թ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների:
«Մենք սերտ կապի մեջ ենք Բաքվի և Երևանի հետ: Հայաստանի ղեկավարությունից դիմում է ստացվել՝ առկա երկկողմ պայմանագրերի և ՀԱՊԿ միջոցով իրավիճակի կարգավորմանն աջակցելու խնդրանքով: Մենք ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանի միջնորդության արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Մոսկվայի ժամանակով 09։00-ից սեպտեմբերի 13-ին հրադադարի մասին՝ կիրականացվի ամբողջությամբ:
Ինչպես նախկինում, գտնում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր վիճելի հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով, իսկ սահմանային հարցերի դեպքում՝ սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
13:34 11/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԼաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը պետք է կարգավորվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա.ՌԴ ԱԳՆ
17:00 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ԱԳՆ- ն անհանգստություն է հայտնել՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ
23:06 02/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՉԺՀ-ն իրավունք ունի միջոցներ ձեռնարկել ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար. գոյություն ունի միայն մեկ Չինաստան․ ՌԴ ԱԳՆ
11:15 28/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվան դեմ չէ Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում նոր դերակատարների ներգրավմանը. կարևորը` թաքուն խաղեր թույլ չտալն է.ՌԴ ԱԳՆ
12:13 25/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվան աջակցում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցմանը. Գոնչար
17:38 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի և Ուկրաինայի արտգործնախարարները կհանդիպեն Թուրքիայում.ՌԴ ԱԳՆ
21:03 06/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը պահանջում է արևմտյան երկրներից կատարել Վիեննայի կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունները. ՌԴ ԱԳՆ
23:49 02/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը չի ցանկանում վտարել ԱՄՆ դիվանագետներին, բայց Վաշինգթոնն այլընտրանք չի թողնում. Զախարովա
21:58 01/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՆյու Յորքում ՄԱԿ-ին առընթեր ՌԴ մշտական ներկայացուցչության 12 դիվանագետների արտաքսումն անպատասխան չի մնա․ ՌԴ ԱԳՆ

МИД РФ выражает крайнюю озабоченность в связи с резким обострением обстановки на армяно-азербайджанской границе 09/13/2022   13:03  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел РФ выступило с заявлением, в котором «выражает крайнюю озабоченность в связи с резким обострением обстановки в отдельных районах армяно-азербайджанской границы в ночь на 13 сентября с.г.».
"Призываем стороны воздержаться от дальнейшей эскалации ситуации, проявлять сдержанность и неукоснительно соблюдать режим прекращения огня в соответствии с трехсторонними заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте МИД РФ.
В российском внешнеполитическом ведомстве заявили, что Москва находится в тесном контакте с Баку и Ереваном.
"Получено обращение армянского руководства с просьбой оказать содействие в урегулировании ситуации в соответствии с имеющимися двусторонними соглашениями и по линии ОДКБ", - говорится в заявлении.
МИД РФ рассчитываем, что достигнутая в результате российского посредничества договоренность о прекращении огня с 9.00 по Москве 13 сентября с.г. будет выполняться в полном объеме.
"По-прежнему исходим из того, что все спорные проблемы между Арменией и Азербайджаном должны решаться исключительно политико-дипломатическим путем, а в части, касающейся пограничных вопросов, – в рамках работы двусторонней Комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии России", - отмечается в заявлении.