Արցախի Նախիջանիկում մտածում են՝ որտեղից վճարեն չհձնած ցորենի սերմացուի համար, իսկ Կիչանում՝ սերունդ կրթում թշնամու ուղիղ նշանառության տակ 09/12/2022   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմից հետո սահմանամերձ դարձած Արցախի Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ գյուղի բնակիչների հոգսերին այս տարին ավելացել է նաև երաշտը։ Տարին այնքան անբարենպաստ էր, որ բնակիչները չգիտեն՝ ինչպես են վճարելու պետության տրամադրած սերմացուի գումարը։
«Ով ուզում էր ցորեն կամ գարի ցանել, պետությունը սերմացու էր տվեց՝ 1 հա-ին 220 կգ ցորեն, 170 կգ գարի։ Պայմանավորվածությունն այնպես էր, որ սեպտեմբերին պետք է վճարեինք սերմացուի գումարը՝ ցորենի 1 կգ-ի դիմաց 180 դրամ, գարին էլ, կարծեմ, 160 դրամ, բայց խնդիրն այն է, որ բերք չի եղել. 1 հա-ից 5 ցենտներ ցորեն ենք հնձել։ Վարչակազմի հետ քննարկումներ ենք անում, տեսնենք՝ կստացվի՞ զրոյացնել այդ պարտավորությունը կամ ուրիշ տարբերակ գտնել»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Նախիջևանիկ գյուղի գյուղապետ Սևակ Պետրոսյանը։
Նախքան պատերազմը Նախիջևանիկում ցորենի ցանքատարածությունները հասնում էին մինչև 250-300 հա-ի. այս տարի ընդամենը 50 հա են ցանել։
Ադրբեջանական ներխուժումից հետո գյուղի ամենաբերրի հողերը դարձել են սահմանամերձ։ Միայն սեփականաշնորհված շուրջ 120-130 հա վարելահողից, որը ձգվում է թշնամու դիրքերի երկայնքով, այս տարի ոչ մի թիզը չի մշակվել՝ մինչդեռ նախքան ադրբեջանական ներխուժումը ոչ մի կտոր անմշակ չէր մնում։
Նույն ցավոտ խնդիրը Մարտակերտում է։Սահմանամերձ դարձած Կիչանում, ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում գյուղապետ Արտո Հակոբյանն է նշում, նախքան Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիան, բնակիչները թե՛ անասնապահությամբ, թե՛հողագործությամբ ակտիվ զբաղվում էին։
Գյուղի սահմանին թշնամու դիրքավորվելուց հետո ոչ միայն վարելահողերի մի մասն է անմշակ մնում, այլև անասուն պահել ու արոտ տանել չեն կարողանում։
«Գյուղի մոտ ադրբեջանցիների դրած 3-4 դիրքերը մեր պատշգամբից պարզ տեսնում ենք։ Դպրոցն իրենց դիրքերից ավելի լավ է երևում, քան մեր դիրքրերից ու գյուղից։ Բայց դե, որ էսպես էլ մնա, ոչինչ, տանելի է։ Կարևորը՝ ոնց պատերազմի օրերին բնակչությունը դուրս էր եկել, նույն ձևով էլ 100 տոկոսով վերադարձել են՝ բացի երկու հոգուց. նրանք էլ զոհվել են»,- ընդգծում է Կիչանի գյուղապետը։

К заботам жителей Нахичеваника прибавилась еще засуха: глава арцахского села рассказал подробности 09/12/2022   15:25  |  Лента новостей
К заботам жителей села Нахичеваник Аскеранского района Арцаха, ставшего приграничным после 44-дневной войны, прибавилась засуха. Год выдался настолько неблагоприятным, что жители не знают, как им расплатиться за семена, предоставленные государством.
“По договоренности, мы должны были выплатить сумму за семена в сентябре: 180 драмов за килограмм пшеницы и, кажется,  160 драмов – за ячмень. Но дело в том, что урожая нет. С одного гектара нам удалось собрать лишь 5 центнеров пшеницы. С администрацией ведутся переговоры. Посмотрим, удастся ли обнулить это обезательство или найти иной вариант решения”, - рассказал в беседе с “ФактИнфо” глава села Нахичеваник Севак Петросян.
До войны посевные площади пшеницы в Нахиджеванике доходили до 250-300 га. В этом же году было засеяно всего 50 га.
После азербайджанского вторжения  самые плодородные земли стали приграничными. Ни одной пяди из 120-130 гектаров приватизированной пашни, пролегающей вдоль вражеских позиций, не удалось обработать в этом году, в то время как до азербайджанского вторжения ни один участок не оставался необработанным. Та же проблема в Мартакерте. Как рассказал "ФактИнфо" глава села Арто Акопян, в ставшем приграничным селе Кичан до агрессии Азербайджана против Арцаха жители активно занимались как животноводством, так и земледелием.
После того, как враг разместился близ села,  не только часть пашни остается необработанной, но жители не могут держать скотину и выводить ее на выпас.
“3-4 позиции азербайджанцев, размещающиеся близ села, хорошо просматриваются с нашего балкона. Школа еще  отчетливее видна с их позиций, нежели с наших и с села… ”, - сказал он. Глава Кичана назвал важным тот факт, что в село вернулось все население, которое вышло из деревни в дни войны, за исключением двух человек; они погибли.
13:11 12/09/2022  |  Лента новостейДва жилых дома в Арцахе пострадали в результате обстрела со стороны азербайджанских ВС