Մեջներից ավելի ճիշտ և արժանապատիվ իրեն պահեց Արթուր Վանեցյանը, որը քաղաքական պատասխանատվությունը վերցրեց իր վրա.Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդդիմության մասին(տեսանյութ) 09/12/2022 12:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անլուրջ է որակում «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների՝ Ազգային ժողովի նիստը բոյկոտելը և խորհրդարանից դուրս քննարկումներ նախաձեռնելը: Նման հայտարարություն նա արել է խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում.
«Այս ԱԺ-ն ամենաբարձր լեգիտիմություն ունեցող ԱԺ-ն է, իսկ ընդդիմությունը, կարելի է ասել, ամենացածր լեգիտիմություն ունեցող ընդդիմությունն է մեր պատմության մեջ։ Մի հատ էլ թող այլընտրանքային պետություն հիմնեն»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելուն՝ Սիմոնյանը նշեց, որ տարվա վերջին,
երբ նստաշրջանը ավարտվի, հարցը կմտնի խորհուրդ, և որոշում կկայացվի.
«Այս հարցը բազմիցս քննարկվել է կուսակցությունում և խմբակցությունում, տարբեր կարծիքներ են եղել սրա հետ կապված, կարծիք է եղե անգամ ձեռք մեկնել նրանց և թույլ տալ, որ վերադառնան խորհրդարան: Մեջներից ավելի ճիշտ և արժանապատիվ իրեն պահեց Արթուր Վանեցյանը, որը քաղաքական պատասխանատվությունը վերցրեց իր վրա, ինչպես, օրինակ՝ մենք վարչության ընտրություններ նշանակեցինք Լոռու մարզում ընտրություններում պարտվելուց հետո: Ես տրամադրված եմ այնպես, որ որևէ քաղաքական գործիչ չպետք է աշխատավարձ ստանա, իր օգնականները չպետք է աշխատավարձ ստանան, եթե գործի չեն գալիս: Ինչո՞ւ են փակում քաղաքական դաշտն առողջ ուժերի համար: Ես դա չեմ հասկանում ու չեմ ընդունում»,-ասաց Սիմոնյանը:

"Достойнее и корректнее всех повел себя Артур Ванецян": Ален Симонян высказался об оппозиции 09/12/2022   13:00  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания РА Ален Симонян назвал несерьезными бойкот заседания НС оппозиционными фракциями “Армения” и “Честь имею” и инициирование ими за пределами парламента обсуждений.
“НС нынешнего созыва – это НС, обладающее легитимностью, а оппозиция, можно сказать, - это оппозиция, обладающая самым низким уровнем легитимности в нашей истории. Пусть заодно учредят альтернативное государство”, - сказал он в беседе с журналистами в парламенте.
Что касается планов по лишению оппозиционных депутатов мандатов, Симонян указал, что к концу года,  по завершении сессии, вопрос будет внесен на рассмотрение парламента и по итогам обсуждения будет принято решение.
“Этот вопрос неоднократно обсуждался и в партии, и во фракции. Звучали разные мнения. Даже было предложение протянуть им руку и позволить вернуться в парламент. Достойнее и корректнее всех повел себя Артур Ванецян, который взял на себя политическую ответственность так же, как мы, например, назначили выборы в правление после поражения на выборах в Лорийской области. Я придерживаюсь мнения, согласно которому ни один политический деятель  и его помощники не должны получать зарплату, если они не являются на работу. Почему они преграждают здоровым силам путь на политическую арену. Я не понимаю и не приемлю этого”, - отметил Симонян.