Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ քաղաքացիական բնակչության կանխամտածված թիրախավորման վերաբերյալ հավաստի փաստերը պետք է պատշաճ քննության առարկա դառնան․ ՄԻՊ 09/12/2022 15:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ քաղաքացիական բնակչության կանխամտածված թիրախավորման վերաբերյալ հավաստի փաստերը ծայրահեղ մտահոգիչ են ու պետք է պատշաճ քննության ու գնահատման առարկա դառնան։ Այս մասին տեղեկացանք ՄԻՊ֊ի ֆեյսբուքյան էջից։
Այդ երկրում համակարգային հայատյացության վտանգավոր չափերի մասին վերջերս բարձրաձայնել էր ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն, և այս դեպքերը ցավալիորեն գալիս են ապացուցելու թե կոմիտեի արձանագրումները, և թե Արցախի հայաթափման վերաբերյալ ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից արվող անթաքույց հրապարակային հայտարարությունները։
Դեպքի այլ մանրամասները Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան / Artsakh Ombudsman -ի հայտարարությունում։

Достоверные факты преднамеренного обстрела гражданского населения Арцаха со стороны азербайджанских ВС должны стать предметом надлежащего расследования – омбудсмен Армении 09/12/2022 15:50 | Лента новостей
Достоверные факты преднамеренного обстрела мирного гражданского населения Арцаха со стороны азербайджанских вооруженных сил вызывают крайнюю озабоченность и должны стать предметом надлежащего расследования и оценки. Об этом говорится в заявлении омбудсмена Армении в Facebook.
На опасный уровень системной армянофобии в этой стране недавно обратил внимание Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации.
"К сожалению, эти случаи подтверждают как выводы комитета, так и звучащие из уст высокопоставленных лиц Азербайджана неприкрытые публичные заявления об изгнании армян из Арцаха", - говорится в заявлении.
ЗПЧ поделилась заявлением омбудсмена Арцаха, в котором приведены подробности азербайджанской агрессии.