«Դուք վախկոտներ եք».ադրբեջանցի մի քանի տասնյակ զինվորներին հանձնվել հրաժարված հայ զինվորին ՊՆ-ն նույնականացնելու աշխատանքներ է սկսել (տեսանյութ) 09/08/2022 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի մի քանի տասնյակ զինվորներին հանձնվել հրաժարված հայ զինվորին Պաշտպանության նախարարությունը նույնականացնելու աշխատանքներ է սկսել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանից։
Նրա հաղորդմամբ՝ Պաշտպանության նախարարությունը ամսաթվի ճշգրտման, տեղորոշման եւ անձի նույնականացման աշխատանքներ է սկսել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ռուս լրագրող, ռազմական թղթակից Յուրի Կոտենոկը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ հրացանով եւ նռնակով զինված հայ զինվորը փորձել է խանգարել ադրբեջանցիների շարասյան երթը։ Տեսանյութում լսվում է, թե ինչպես են ադրբեջանցիները փորձում համոզել հանձնվել հայ զինվորին, որը հրաժարվում է, եւ միայնակ ընդդիմանում մի քանի տասնյակ ադրբեջանցի զինվորների։ «Դուք վախկոտներ եք», -ասում է նա ու բարձացնում ինքնաձիգը ու զենքը ձեռքին սպանվում։
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացնում է, որ Ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը հնարավորինս պարզեցրել է տեսանյութում երեւացող հայ զինվորի նկարը, որը հրաժարվել է հանձնվել ադրբեջանցիներին ու գնդակահարվել։

"Вы - трусы": Минобороны Армении пытается установить личность армянского солдата, отказавшегося сдаться нескольким десяткам азербайджанцам 09/08/2022   12:58  |  Лента новостей
Министерство обороны приступило к работе по идентификации армянского солдата, противостоявшего в одиночку нескольким десяткам азербайджанским военнослужащим и отказавшегося сдать в плен врагу.  Об этом “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь министерства обороны РА Арам Торосян.
По его словам, Минобороны начало работы по уточнению даты, определения местоположения и идентификации личности.
Ранее российский военкор Юрий Котенок опубликовал в своем Telegram-канале видео, на котором армянский солдат с винтовкой и гранатой в одиночку попытался остановить азербайджанскую колонну. На кадрах слышно, как азербайджанцы пытаются уговорить армянского военнослужащего сдаться. Однако армянский солдат отказывается и в одиночку противостоит нескольким десяткаm азербайджанским военным. "Вы - трусы!" - говорит он и поднимает автомат, но не стреляет. "Я даже не стрелял". Это были его последние слова. Сейчас в Армении пытаются установить имя одинокого героя, не сдавшегося врагу”, - написал Котенок.