Արցախի անկախության ճանաչման շանս կար, խաբեություն չի եղել, Ալիևն է դա խոստովանել․ Արա Այվազյան․ MediaHub.am 09/08/2022 13:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի անկախության ճանաչման շանս եղել է, ի՞նչ ինքնախաբեության մասին է խոսքը։ Այս մասին MediaHub.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանը՝ մեկնաբանելով այն, որ իշխանությունները «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հայտարարությունն են ակտիվ շրջանառում, թե Արցախի անկախության ճանաչման շանս չկա և չի եղել և պետք չէ ինքնախաբեությամբ զբաղվել: Այվազյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք սա նշանակում է, որ հանրությանն այդ թվում արտգործնախարարներն են այսքան ժամանակ խաբել, մոլորեցրել՝ ասելով, որ այդ ուղղությամբ շանսեր կան։
«Գիտեք, որ բանակցային գործընթացը գնում էր հետևյալ սկզբունքներով ՝ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականության և ինքնքորշման իրավունքի շրջանակներում։ Այսինքն, ամբողջ գործընթացը միված էր նրան, որ, ի վերջո, ճանաչվեր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։ Դրա համար հայկական կողմը միշտ այդ բանակցությունների մեջ էր։ Մեր նպատակը այն էր, որ Ադրբեջանը ճանաչեր ինքնորոշման իրավունքը, եթե Ադրբեջանն ընդունել էր Մադրիդյան սկզբունքները, նշանակում է որոշ չափով ընդունել էր դրանք»,-ասաց նա։

“Никакого обмана и самообмана”: Ара Айвазян заявил, что шансы на признание Арцаха были, Алиев сам это признал - MediaHub.am 09/08/2022   14:20  |  Лента новостей
Шансы на  признание независимости Арцаха были, о каком самообмане идет речь? Об этом в беседе с MediaHub.am заявил бывший министр иностранных дел Армении Ара Айвазян, комментируя активное тиражирование властями заявления депутата Арсена Торосяна о том, что шансов на признание у Арцаха нет и не было и что не следует заниматься самообманом.
Корреспондент издания поинтересовалась, значит ли это, что и главы МИД все это время обманывали, вводили общество в заблуждение, заявляя, что такие шансы есть.
“Вы знаете, что переговорный процесс шел по следующим принципам: неприменение угрозы силой, а также в рамках территориальной целостности и права на самоопределение. Другими словами, весь процесс был нацелен на то, чтобы право народа Арцаха на самоопределение в конце концов было признано. Поэтому армянская сторона всегда была в этих переговорах. Наша цель заключалась в том, чтобы Азербайджан признал право на самоопределение. Если Азербайджан принял Мадридские принципы, то это значит, что он их в какой-то степени принял”, - заявил он.
Экс-глава МИД Армении напомнил, что сам президент Азербайджана признал, что за закрытыми дверями, что его вынуждали признать независимость Арцаха.
“Поэтому ни о каком обмане или самообмане здесь не может быть и речи. Армения последовательно делала все, чтобы переговорный процесс не провалился. Азербайджан провалил переговорный процесс и пошел по пути применения силы”, - сказал он.
11:17 07/09/2022  |  Карабахский конфликтНовый сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Филип Рикер посетит Армению