Արամ Ա. կաթողիկոսն ընտրվել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ 09/07/2022 10:55 | Մեկնաբանություն
Գերմանիայում անցկացված Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 11-րդ համաժողովի ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. կաթողիկոսն ընտրվել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ՝ ներկայացնելով արեւելյան ուղղափառ եկեղեցիները:
Վեհափառ Հայրապետը երկու անգամ (1991-1998 եւ 1998-2006) արդեն ընտրվել էր Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կենտրոնական ու գործադիր վարչության ատենապետ։
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության տարածած հաղորդագրությունում նաև ասվում է, որ Վեհափառ Հայրապետը համաձայնել է ընտրվել այս պաշտոնում ընդառաջելով միջեկեղեցական շրջանակների ցանկությանն ու միջեկեղեցական շարժմանը նոր թափ հաղորդելու հեռանկարով։

Католикос Великого Дома Киликийского Арам I избран председателем Всемирного Совета Церквей 09/07/2022 11:13 | Лента новостей
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I избран председаелем Всемирного Совета Церквей, представляющего восточные православные церкви. Об этом сообщает пресс-служба Католикосата Великого Дома Киликийского.
Выборы состоялись на 11-й Ассамблее Всемирного совета церквей, которая проходит в Германии.
Католикос Арам I избирался председателем центрального и исполнительного отделов Всемирного Совета Церквей на два срока (1991-1998 и 1998-2006 гг).
Его Святешейство согласился занять этот пост, вняв просьбе межцерковных кругов и с целью придать в перспективе новый импульс межцерковному движению.