Պուտինն ու Փաշինյանը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը 09/05/2022   18:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում կքննարկի ԼՂ կարգավորման հարցը։ Այդ մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Ակնկալվում է, որ կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցը։ Ռուսաստանը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առաջնորդների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն ապահովում է տարածաշրջանի անվտանգությունը», - ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ուշակովը։
Կողմերը կքննարկեն նաև ռուս-հայկական հարաբերությունների առանցքային ասպեկտները, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, հավելել է նա։ «Փոխգործակցությունը զարգանում է էներգետիկ ոլորտում, Ռուսաստանից գազի մատակարարումները կազմում են տարեկան ավելի քան 2,4 միլիարդ խորանարդ մետր (1,41 միլիարդ խորանարդ մետր այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին),- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
10:46 09/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ նախագահին և վարչապետին, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների ղեկավարներին

Пашинян и Путин на полях ВЭФ обсудят урегулирование в Нагорном Карабахе 09/05/2022   17:59  |  Карабахский конфликт
Президент России Владимир Путин на полях Восточного экономического форума (ВЭФ) обсудит с премьер-министром Армении Николом Пашиняном урегулирование в Нагорном Карабахе, сообщил в понедельник журналистам помощник главы государства Юрий Ушаков. Его слова приводит ТАСС.
"Предполагается обсуждение тематики нагорнокарабахского урегулирования. Россия продолжает всемерное содействие в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе трехсторонних договоренностей лидеров. <...> Российский миротворческий контингент обеспечивает безопасность в регионе", - сказал Ушаков.
Стороны обсудят также ключевые аспекты российско-армянских отношений, включая перспективы наращивания торгово-экономического сотрудничества, добавил он. "Развивается взаимодействие в энергетическом секторе. Поставки газа из России - более 2,4 млрд куб. м в год (1,41 млрд куб. м в январе - июне этого года)", - сказал представитель Кремля.
00:11 07/07/2022  |  Лента новостейПашинян обсудил с Путиным региональные проблемы и ситуацию вокруг Нагорного Карабаха