Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցի լուծումը հիմնված կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի վրա.Զախարովա 08/31/2022   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցի լուծումը հիմնված կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի վրա։ Այս մասին իր հերթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի առևտրի փոխնախարար Ռեզա Թունա Թուրագայի հայտարարությունը, որ Անկարան Մոսկվայի հետ քննարկում է «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման հարցը և ակնկալում է միջանցքի բացումը շատ մոտ ապագայում՝Զախարովան ասել է, որ տեղեկություն չունի այդ մասին.
«Ռուսաստանը շարունակում է բովանդակային աշխատանքը Բաքվի և Երևանի հետ՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու նպատակով, և աշխատանքային խմբի շրջանակներում նախատեսվում է համաձայնեցնել կոնկրետ երթուղիների փաթեթային լուծում, որը հիմնված կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի վրա»,-ասել է Զախարովան:
18:49 03/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան պատմել Է Փարիզի կողմից Պուտինի եւ Մակրոյի բանակցությունների գաղտնի ձայնագրման մասին
14:54 22/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը Ալիևի հետ հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն կդարձնի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը. Զախարովա
17:40 15/06/2022  |  Միջազգային լրահոսՀայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությունը որևէ կերպ կապված չէ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող Փառուխի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ. Զախարովա
20:36 18/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանն ու Բաքուն մոտ են հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի հանձնաժողովում ազգային պատվիրակությունների ստեղծմանը. Մարիա Զախարովա
19:20 17/05/2022  |  Միջազգային լրահոսԷստոնիայի ԱԳՆ-ն Զախարովայի խոսքերից հետո կանչել է Ռուսաստանի դեսպանին
14:14 15/05/2022  |  Միջազգային լրահոսՄարիա Զախարովան՝ «Եվրատեսիլ» -ում Ուկրաինայի հաղթանակի մասին
20:25 20/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման երկխոսության հիմքում Ադրբեջանի առաջարկած սկզբունքներն են. Զախարովա
18:32 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք տեղյակ ենք գազատարի վթարի հետևանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակին. կապի մեջ ենք երկու կողմերի հետ.Զախարովա

Россия продолжает предметную работу с Ереваном и Баку в целях разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе - Захарова 08/31/2022   16:10  |  Лента новостей
Россия продолжает предметную работу с Ереваном и Баку в целях разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе очередного брифинга в среду.
Отвечая на вопрос по поводу заявления замминистра торговли Турции о том, что "Анкара обсуждает с Москвой вопрос открытия "Зангезурского коридора" и ожидает, что коридор будет открыт в самое ближайшее время", Захарова отметила, что не располагает информацией о контактах руководства министерства торговли Турции с российскими коллегами.
"Россия продолжает предметную работу с Баку и Ереваном в целях разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе по линии профильной трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров, и в рамках рабочей группы имеется в виду согласование пакетного решения по конкретным маршрутам, которое основывалось бы на принципе уважения суверенитета Армении, Азербайджана и работало бы на безопасность и экономическое благополучие Южного Кавказа", - заявила Захарова.
09:35 24/06/2022  |  Международные новостиРоссия готова консультировать Армению и Азербайджан по границе, есть конкретные предложения - Лавров
09:20 24/06/2022  |  Лента новостейЛавров в Баку заявил об определенном прогрессе в работе над разблокированием коммуникаций региона