Ադրբեջանցիները վառում են Թաղավարդի՝ իրենց հսկողության տակ անցած տները (տեսանյութ) 08/31/2022   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքի վերին հատվածը, որը 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական վերահսկողության տակ է, երեկ ծխի մեջ էր․ ադրբեջանցի օկուպանտները հրի էին մատնել  գյուղի այդ մասից բռնի տեղահանված թաղավարդցիներին պատկանող մարագները, այգիները և ևս մի քանի տուն։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Թաղավարդի բնակիչ Ռուդիկ Բադասյանը։
«Ժամը մոտավորապես 14։30 էր, որ նկատեցինք ծուխ է բարձրանում գյուղի վերևի մասից, որը ադրբեջանցիների հսկողության տակ է։ Մեկ էլ տեսնենք՝ տներն են վառվում․ մեկի մարագն էր, մյուսի այգին, մեկ ուրիշի տունը։ Կանգնած նայում էինք, թե ոնց են կրակ տալիս մեր տները․․․ Առնվազն 8-10 տուն վառել են։ Երևի դրանք (նկատի ունի ադրբեջանցիներին,-խմբ․) տեսան, որ ժողովուրդը հավաքվել, նայում էր էդ կողմ, մի քիչ հետո մի հատ հրշեջ մեքենա եկավ կանգնեց, բայց բացարձակապես ոչինչ չարեցին, անգամ ձևի համար էդ «շլանգը» մեկը ձեռքը չվերցրեց»,-ասում է Բադասյանը։
Մեր զրուցակիցը, ում տունը ևս գյուղի՝ թշնամու հսկողության տակ անցած  հատվածում է, խոստովանում է՝ պատերազմից հետո ամենացնցողը, ցավեցնողը երեկվա տեսարանն էր, երբ աչքիդ առաջ ամբողջ կյանքիդ ընթացքում ստեղծածը թուրքը վառում է, հողին հավասարեցնում, իսկ դու ոչինչ անել չես կարողանում․․․․
15:52 27/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Թաղավարդ գյուղում շրջանավարտներին ճանապարհել են կորցրածը հետ բերելու պատգամով
14:14 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹաղավարդում նորից մուղամ ու գյուղը լքելու կոչեր են լսվում. Բնակիչներն արդեն իմունիտետ են ձեռք բերել, խուճապ չկա
20:55 19/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹաղավարդցիները գրավոր նամակով դիմել են խաղաղապահներին. արդեն 10 օր է՝ ադրբեջանցի զինծառայողներն ամբողջությամբ խաթարել են թաղավարդցիների բնականոն կյանքը
20:20 16/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների ագրեսիան շարունակվում է. Քիչ առաջ սկսել են կրկին Թաղավարդը լքելու պահանջներ հնչեցնել

Азербайджанцы сжигают дома в перешедшей под их контроль части арцахского села Тагавард(ВИДЕО) 08/31/2022 14:56 | Лента новостей
Верхняя часть общины Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, которая после 44-дневной войны перешла под контроль Азербайджана, вчера была окутана дымом: азербайджанские оккупанты предали огню сеновалы, сады и несколько домов, принадлежащих насильственно выселенным из этой части села тагавардцам. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил житель села Тагавард Рудик Бадасян.
Он рассказал, что они заметили дым в верхней части села, который находится под контролем азербайджанцев, примерно в 14:30.
“Вдруг видим, что горят дома: у одного сеновал, у другого сад, у третьего – дом. Стояли и смотрели, как предают огню наши дома… Подожгли по меньшей мере 8-10 домов. Наверное, эти (имеет в виду азербайджанцев – Прим.ред.) увидели, что народ собрался, смотрит в эту сторону, через некоторое время подъехала пожарная машина, но они ничего абсолютно не предприняли, даже для вида никто не взял в руки этот шланг”, – рассказал Бадасян.
Собеседник агентства, дом которого также остался в перешедшей под вражеский контроль части Тагаварда, заявил, что самой шокирующей и удручающей после войны была вчерашняя картина, когда прямо у тебя на глазах турок сжигает и сравнивает с землей все созданное тобой в течение жизни, а ты ничего не можешь сделать.