Արցախի Անվտանգության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից ՀՀ հետ կապն իրականացնել նոր երթուղով 08/29/2022 15:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 29-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ օրակարգում ընդգրկված են եղել Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող նոր երթուղու շահագործմանը վերաբերող հարցերը:
Զեկույցներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Նշվել է, որ, 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն, նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս- Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող մոտ 4,7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են:
Նիստի մասնակիցներն իրենց ելույթներում ընդգծել են նոր ճանապարհի անվտանգային հարցերի ու քաղաքաշինական նորմերի հետ կապված անհրաժեշտ երաշխիքների ապահովումը և այդ ուղղությամբ պետական համապատասխան կառույցների ու Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության փոխգործակցված աշխատանքի կարևորությունը:
Շահագրգիռ քննարկման արդյունքում Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ հաղորդակցությունն իրականացնել նոր երթուղով՝ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով:

На заседании Совета безопасности Республики Арцах принято решение с 20:00 часов 30 августа осуществлять сообщение с Арменией по новому маршруту 08/29/2022   15:08  |  Лента новостей
29 августа состоялось очередное заседание Совета безопасности под руководством президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
На повестке заседания были вопросы, касающиеся эксплуатации нового маршрута, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения.
С докладами выступили секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян, министр внутренних дел Карен Саркисян, министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян.
Было отмечено, что согласно пункту 6 заявления, подписанного руководителями Республики Армения, Азербайджанской Республики и Российской Федерации 9 ноября 2020 года, новый маршрут сохранит статус коридора. Завершены работы по асфальтированию дороги протяженностью 4,7 км, временно соединяющей маршрут с автомагистралью Горис-Степанакерт.
В своих выступлениях участники заседания подчеркнули важность обеспечения необходимых гарантий, связанных с вопросами безопасности новой дороги и градостроительных норм, и важность слаженной работы соответствующих государственных структур и российской миротворческой миссии, дислоцированной в Арцахе.
По результатам обсуждений Совет безопасности принял решение с 20:00 часов 30 августа осуществлять сообщение с Республикой Армения по новому маршруту, через территорию Бердадзорского подрайона Шушинского района.
17:18 12/08/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020В ночь на 12 августа подразделения ВС Азербайджана на западном участке Арцаха попытались пересечь линию соприкосновения армяно-азербайджанских сил
18:06 04/12/2020  |  Лента новостейБлагодаря российским миротворцам Баку вернул армянской стороне двух граждан Арцаха